سر کوبیدن به گهواره

دانشنامه فرزند: اگر مشاهده کردید که فرزندتان در هجده ماهگی تا دو سالگی کمی پس از زمان خواب سرش را به میله ها یا بالای تخت می زند وحشت نکنید. این رفتار در این سن کاملا طبیعی و رایج است. در واقع یک ششم کودکان نوپا گهواره را تکان می دهند و سرشان را به آن می کوبند. این رفتارها ممکن است دیرتر یا زودتر از هجده ماهگی ظاهر شوند، اما تا دو سالگی محو می شوند.

توضیح علت تکان دادن یا سر کوفتن به گهواره ساده است، در واقع هر دوی این کارها موجب آرامش می شوند. بین ساعات هیجان انگیز و پر از فعالیت روز یک کودک نوپا و زمان آرام دراز کشیدن شبانه دنیای متفاوتی وجود دارد. برای برخی از کودکان این راهی برای تخلیه انرژی است تا بتوانند شب را راحت بخوابند. ممکن است شما از این رفتار او بسیار تعجب کنید و نگران شوید و پرسش هایی در ذهن تان مطرح شود.

  • هنگامی که کودک تان سرش را به تخت می کوبد به خودش آسیبی نمی رساند. حفاظت از سر فرزندتان مهم است، اما سر کوفتن آسیبی به او نمی زند و تکان دادن گهواره یا سر کوفتن خیلی پیش از آنکه موجب آسیب شود متوقف می شود.
  • اگر فرزندتان در طول روز خوشحال و متعادل است تکان دادن گهواره و سر کوفتن نشانه مشکلات احساسی نیست و این رفتار به این دلیل نیست که از چیزی ناراحت است، اما اگر فرزندتان در طول ساعات بیداری نیز ناراحت و عصبی بود حتماً با پزشکش مشورت کنید. مسائل مربوط به روز نگران کننده هستند نه تکان دادن گهواره و سر کوفتن در رختخواب.
  • تکان دادن گهواره و سر کوفتن این نگرانی را در والدین بر می انگیزند که مبادا مشکلی در رشد کودک پیش آمده است، اما عاملی که موجب تصمیم گیری در این خصوص می شود رفتارهای او در طول روز است.
  • به خاطر داشته باشید که نباید از سر کوفتن کودک تان به تخت جلوگیری کنید، زیرا برای توقف این رفتار کار زیادی از شما بر نمی آید و این رفتار هیچ ضرری به کودک نمی رساند.
  • اگر کودک نوپای شما اجتماعی است، به راحتی ارتباط چشمی برقرار می کند، وقتی با او صحبت می کنید پاسخ می دهد و مهم ترین نقاط عطف در رشدش به موقع اتفاق می افتد پس بهتر است بابت این رفتارهای او اصلا نگران نباشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط