دانشنامه فرزند

نقل مکان از گهواره به تخت مستقل

دانشنامه فرزند: همان طور که هیچ کودکی تا ابد از شیشه شیر نمی نوشد کسی هم برای همیشه در گهواره نمی خوابد. نقل مکان به تختخواب بزرگ تر ممکن است باعث اختلالاتی در خواب شود و مسائل مهم امنیتی به دنبال دارد.

زمان نقل مکان

نخستین اولویت این است که مطمئن شوید فرزند نوپای شما آسیب نمی بیند. اگر فرزندتان در گهواره اش بالا و پایین می پرد و یا از میله ها آویزان می شود و سعی دارد از روی تخت پشتک بزند حتماً به موضوع انتقال از گهواره به تخت به طور جدی فکر کنید. اگر کودک واقعا از گهواره بیرون می آید بهتر است هر چه سریع تر این انتقال را انجام دهید پیش از آنکه سقوط خطرناکی داشته باشد.
اگر فرزندتان با رضایتمندی داخل گهواره می ماند و مطمئن هستید نمی تواند به بیرون بپرد این انتقال را کمی عقب بیاندازید. در هر صورت پیشنهاد این است که این جا به جایی را از هجده ماهگی آغاز کنید. اگر لازم شد بیشتر صبر کنید بهتر است تا قبل از آموزش استفاده از توالت نقل مکان از گهواره به تخت را انجام دهید.

زمان مناسب نقل مکان از گهواره به تخت، تنها به توانایی کودک در بالا رفتن از ارتفاع بستگی ندارد، اینکه در دنیایش چه اتفاقاتی می افتد نیز مهم است. اگر منتظر فرزند دیگری هستید دست کم شش تا هشت هفته پیش از تولد کودک جدید، فرزند نوپای تان را به تخت مستقل منتقل کنید و تا آمدن کودک جدید گهواره را در انباری بگذارید.
سعی کنید این انتقال را در طی زمان آرام زندگی فرزندتان انجام دهید. در صورتی که این کار با سایر تغییرات بزرگ زندگی کودک مثلا بیماری یا اسباب کشی به منزل جدید تداخل کند او سخت می تواند با آن کنار بیاید، همیشه به یاد داشته باشید که یک تغییر در یک زمان صورت گیرد.

روش انتقال از گهواره به تخت مستقل

زمانی که آماده اید فرزندتان را به تخت منتقل کنید برای موفقیت بهتر است مراحل زیر را طی کنید:

  1. در ابتدا تشک گهواره را برای خواب نیمروزی روی زمین قرار دهید و شب ها آن را به گهواره برگردانید وقتی کودک با خوابیدن بیرون از میله های گهواره آشنا شد شب ها نیز می توانید تشک را روی زمین بگذارید. با قرار دادن تشک گهواره روی زمین به علت ارتفاع کم، افتادن از روی آن آسیبی به کودک نمی زند. تشک برای کودک آشنا است و دوستش دارد، احساس و بوی آن هیجان این تغییر بزرگ را کاهش می دهد.
  2. گهواره را با کمک فرزندتان باز کنید. اجازه دهید کودک در این مرحله به شما کمک کند تا تصور نکند که گهواره اش دود شده است.
  3. بعد از حدود یک تا دو هفته تشک جدید را با تشک گهواره عوض کنید، این کار را زمانی انجام دهید که مطمئن شوید کودک بدون آنکه بغلتد و از روی تشک بیافتد روی تشک گهواره بماند. این بار فقط تشک جدید را روی زمین پهن کنید.
  4. هنگامی که کودک به تشک جدید عادت کرد می توانید تخت را اضافه کنید. با اولین سالگرد تولد کودک خطر سندرم مرگ ناگهانی کاملا از بین می رود و می توانید هر گونه ترکیبی از ملحفه، بالش، پتو و عروسک پولیشی را برای تخت به کار ببرید. کودک را به فروشگاه ببرید تا بتواند ملحفه و بالش جدیدش را خودش انتخاب کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...