دانشنامه فرزند

حذف خواب نیمروزی

دانشنامه فرزند: بعضی از کودکان تا زمان رفتن به مهد کودک روزها می خوابند، اما برخی دیگر معمولا بین سنین دو تا سه سالگی خواب های نیمروزی را ترک می کنند. برای این پرسش که چه زمانی کودک باید خواب نیمروزی را ترک کند پاسخ صحیحی وجود ندارد. اگر خواب طولانی بعد از ظهر اثرات مخربی بر خواب شبانه کودک می گذارد ممکن است بخواهید آن را کنار بگذارید و فرزندتان را تا ساعت 9 یا 10 یا حتی دیرتر بیدار نگه دارید.

زمانی که کودک در حال ترک خواب نیمروزی است چند روزی سختی می کشد و کار را برای شما سخت تر می کند. در اینجا به نکاتی می پردازیم که ممکن است مفید واقع شود:

  • هنگام غروب از ماشین سواری و سایر کارهای آرام بخش اجتناب کنید. گردش با ماشین حتی بسیار کوتاه و تماشای تلویزیون روی یک کاناپه نرم باعث خواب عصرگاهی می شود، پس اگر سعی دارید کودک تان را بیدار نگه دارید از این کارها اجتناب کنید.
  • برای غروب یک فعالیت جالب طراحی کنید. پختن کیک، انجام کاردستی یا خمیر بازی را امتحان کنید.
  • هنگام عصر زودتر از موعد همیشگی به کودک غذا بدهید، حتی اگر به این قیمت باشد که همه اعضای خانواده برای شام دور هم جمع نشوند. وعده غذایی در کنار خانواده مهم است، اما در طی این مرحله عاقلانه است که انعطاف پذیر باشید.
  • ساعت خواب فرزندتان را جلو بکشید. کودکی که خواب نیمروزی را ترک کرده ممکن است ساعت 7 بعد از ظهر به رختخواب برود و تا صبح بخوابد.

هیچ کس نمی تواند تضمین کند که ترفندها همیشه عملی می شوند، حتی اگر تمام تلاش خود را بکنید تا کودک را تا لحظه خواب بیدار نگه دارید ممکن است چند روز یا چند هفته را زود بخوابد یا زود بیدار شود. الگوی خواب نامنظم در این مرحله چیز مهمی نیست و تنها جزیی از مرحله است و باید بگذرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...