دانشنامه فرزند

درمان شب ادراری

دانشنامه فرزند: اگر کودک غیر از شب ادراری علایم دیگری مانند تکرر ادرار و سوزش مجاری ادراری دارد یا دستگاه تناسلی و ادراری او غیر طبیعی است، باید به وسیله پزشک مورد معاینه قرار گیرد، ولی اگر فرزندتان تنها دچار شب ادراری است و علایم دیگری ندارد از طریق روش های زیر می توانید به او کمک کنید.

  • تغییر عادات خوردن و نوشیدن بهتر است کودک را از خوردن غذاها و نوشیدنی های کافئین دار قبل از خواب منع نمایید. شکلات و نوشیدنی های گاز دار به علت کافئین دار بودن ادرار آور هستند و موجب می شوند از طریق ادرار کردن آب بدن از بین برود که ممکن است در شب ادراری موثر باشد. محدود کردن مقدار مایعات چند ساعت قبل از خواب نیز ایده خوبی است.

  • نوشیدن مایعات در طول روز و تمرین مثانه کودکانی که شب ادرارند، ظرفیت مثانه شان کم است، بنابراین کودک تان را به نوشیدن مایعات در صبح و بعد از ظهر (تا ساعت 4 بعد از ظهر) تشویق نمایید. زیاد نوشیدن مایعات سبب زیاد شدن ادرار می گردد و باعث افزایش ظرفیت مثانه می شود. نگه داشتن ادرار باعث قوی شدن و افزایش ظرفیت مثانه می شود. این موضوع به قوی تر شدن عضلات مثانه نیز کمک می کند. البته تمرینات آموزش مثانه باید زیر نظر پزشک انجام شود.

  • تمیز نگه داشتن تخت کودک حتماً استفاده از تشک ها و بالش های پلاستیکی را مد نظر قرار دهید. این وسایل به نظافت و کمک به حفظ بوی تازه اتاق فرزندتان کمک می کند. شما همچنین می توانید محافظ های پلاستیکی برای کشیدن روی تشک ها بخرید.

  • بلند شدن شبانه این روش به برخی کودکان کمک می کند و برای بعضی دیگر بی فایده است. برخی کارشناسان استدلال می کنند که بیدار کردن شبانه کودک برای توالت ممکن است کودکان را به والدین شان متکی کند که آن ها را بیدار کنند و خودشان مسئولیت بیدار شدن شان را نپذیرند. همچنین به جای آموزش کودک برای کاهش ادرار کردن در شب آن ها را تشویق می کنند تا ادرار کنند. این روش برای کودکانی موثر است که خواب شان خیلی سنگین است.

  • واکنش مناسب والدین کودک از شب ادرار کردن در رختخواب ناراحت است و خود را گناه کار و مقصر می داند. شما باید درک کنید که مثانه او کوچک است و ادرار ترشح شده از کلیه ها در مثانه کوچک او جا نمی گیرد و زود دفع می شود. در این مواقع کودک به محبت احتیاج دارد و نه سرزنش، انتقاد و تنبیه. والدین نباید اجازه دهند کودکان دیگر فرزندشان را مسخره کنند. اگر کودک شبی را بدون ادرار کردن در رختخواب گذراند شما باید او را تحسین کنید. به خاطر داشته باشید که این مشکل کودک را جلوی او به دیگران مطرح نکنید.

  • جدول های ستاره دار این روش می تواند روشی سرگرم کننده برای کمک به کودکان کوچک تر باشد. جدولی که روزهای هفته را نشان می دهد تهیه کنید و برای هر شبی که رختخواب خشک بود یک برچسب بچسبانید و بابت آن ها به کودک پاداش بدهید، مثلا سه شب برچسب در یک ردیف، پاداشی مانند ده دقیقه وقت اضافه برای تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش به او می دهد یا هر کار دیگری که احساسی شبیه پاداش به فرزندتان بدهد.

  • هشدار دهنده های شب ادراری این هشدار دهنده ها معمولا شامل دو لایه سیم توری است که روی تخت کودک بین دو لایه قرار می گیرند. لایه ها به یک آژیر متصلند و وقتی کودک جای خود را خیس می کند مدار وصل می شود و آژیر را فعال می کند. منطق این شیوه این است که سرانجام کودک حس ادرار کردن را با برخاستن از خواب به هم مربوط می کند، اما همچنین تحمل زیادی از جانب والدین می طلبد تا مرتب بیدار شوند و در عوض کردن رختخواب کمک کنند. قبل از استفاده از آژیر مطمئن شوید فرزندتان صدای آژیر را از قبل شنیده است تا اولین بار که در طول شب صدای آن در می آید نترسد. آژیرها برای کودکان شش سال به بالا مفید است و میزان موفقیت بالا و بازگشت کمتری نسبت به دارو دارد. اثر دارو سریع و فوری است، اما ممکن است آژیرها ماه ها به صدا درآیند.

  • دارو گاهی اوقات مثلا زمانی که کودک به اردوی مدرسه می رود یا برای جشن تولد تمام شب را در خانه دوستش می ماند دکتر می تواند قرص هایی برای کوتاه مدت تجویز کند. اگر چه دارو استراحت مفیدی به شما و کودک تان می دهد، اما به عنوان یک راه حل طولانی مدت مناسب نیست. شب ادراری بسیاری از کودکان پس از قطع دارو عود می کند.

  • هیپنوتیزم درمانی هیپنوتیزم درمانی به کار بردن هیپنوتیزم برای درمان و از بین بردن مشکلات گوناگون جسمانی، احساسی، عادتی و روانی است. برخی از متداول ترین مشکلاتی که هیپنوتیزم می تواند به درمان آن ها کمک کند شب ادراری، ناخن جویدن، شست مکیدن، اضطراب، وحشت، عدم تمرکز، مشکلات رفتاری در خانه یا مدرسه، استرس گزینش و امتحان، دشواری های خواب، عدم اعتماد به نفس و ترس و واهمه است. این روش برای شب ادراری که اضطراب و استرس در پی دارد به خوبی عمل می کند. نتیجه هیپنوتیزم درمانی طبیعی و مطمئن است. هیچ دارویی به کار نمی رود و کودکان هنگام خواب از گوش دادن به سی دی ها لذت می برند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...