دانشنامه فرزند

خوابیدن کودک در رختخواب والدین

دانشنامه فرزند: خواباندن کودک در کنار خودتان یکی از روش های هم تختی است و مزایا و معایبی نیز دارد. اما به هر حال به دلیل خطرات احتمالی، از گزینه هایی است که نیاز به فکر و برنامه ریزی دارد.

فواید هم تختی با کودک

هم تختی با نوزاد صمیمانه، راحت و بی دغدغه است و نیازی به هر ساعت بیرون آمدن از رختخواب و رفتن به اتاق کودک ندارد. این موضوع ممکن است حس فوق العاده ای به شما بدهد. فواید هم تختی عبارتند از:

  • هزینه و دردسر کمتری دارد. لازم نیست دیگر گهواره بخرید یا یکی از اتاق های خانه را تبدیل به اتاق کودک کنید، به خصوص اگر در خانه کوچکی زندگی می کنید.
  • مجبور به بیرون آمدن مکرر شب ها از رختخواب نیستید. اگر فرزندتان را از شیر خودتان تغذیه می کنید هنگامی که کودک بیدار شود و نیاز به شیر داشته باشد لازم نیست رختخواب را ترک کنید و تنها کافی است غلتی بزنید.
  • هنگامی که کودک و والدین در کنار یکدیگر می خوابند تقریبا همیشه به طرفی دراز می کشند که صورت شان رو به روی هم باشد. هر دوی آن ها لحظه های بیشتری از تحریکات خواب نصیب شان می شود که همین موجب می شود زمان کمتری برای خواب عمیق صرف کنند و لحظات بیداری بیشتری داشته باشند. پس شما فرصت بیشتری دارید که به کودک نگاهی بیاندازید و مطمئن شوید که همه چیز مرتب است. کودک نیز می تواند همین کار را انجام دهد. برخی از محققان بر این باورند که این موضوع می تواند خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را کاهش دهد.
  • هم تختی باعث تنظیم ساعت درونی کودک می شود. کودکان نمی توانند روز و شب را تشخیص دهند، اما کودکانی که با والدین روی یک تخت یا در یک اتاق می خوابند خیلی زود آهنگ بیداری و خواب پدر و مادر را می گیرند.

معایب هم تختی با کودک

مهم ترین مشکلی که هم تختی ایجاد می کند امنیت است. بزرگ ترین چالشی که وجود دارد این است که آیا هم تختی با کودک خطر خفگی را افزایش می دهد؟ در مورد پاسخ به این پرسش مهم چند نوع استدلال وجود دارد:

  • مادر و پدری که در خواب عمیق هستند ممکن است بغلتند و روی کودک بیفتند، اما این واقعه بسیار نادر است.
  • دی اکسید کربن زیاد می تواند موجب ایست تنفس کودک شود. دی اکسید کربن بیش از حد مغز را وادار می کند پیغام دهد: «الان نیازی به تنفس نیست.» و همین بسیار خطرناک است. بینی به بینی خوابیدن والدین و کودک باعث می شود که مقداری از دی اکسید کربنی که والدین بیرون می دهند وارد هوای تنفسی کودک شود. کودک در طی هم تختی بیشتر از زمانی که در گهواره است پوشانده می شود و همین سطح دی اکسید کربن را افزایش می دهد.
  • احتمال خطر سندرم مرگ ناگهانی در کودکانی که به پهلو می خوابند بیشتر از کودکانی است که به پشت می خوابند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...