دانشنامه فرزند

تصمیم گیری درباره هم تختی با کودک

دانشنامه فرزند: زندگی سراسر انتخاب است و یک انتخاب مهم برای والدین جوان این است که آیا هم تختی خودشان و فرزندشان عاقلانه است یا خیر. هم تختی یعنی با فرزندتان روی یک تخت یا در یک اتاق با شما بخوابد. عاقلانه آن است که پیش از تصمیم گیری تمام عوامل وابسته به آن را بررسی نمایید.

راحتی در هم تختی با کودک

از آنجا که هم تختی فرقی به حال فرزندتان ندارد کاری را انجام دهید که خودتان را خوشحال می کند. راحتی کلمه به نظر ساده ای است، اما این را در نظر بگیرید که آیا وجود کودک در تخت تان برای شما و همسرتان راحت است؟ آیا اعتقاد قلبی دارید که این وضع برای هر دوی شما درست و عاقلانه است. تنها شما و همسرتان می توانید بفهمید که آیا هم تختی مزاحم زمان خلوت شما هست یا خیر. بهتر است قبل از تصمیم گیری همه واقعیات را نیز در نظر بگیرید. با بزرگ تر شدن کودک خر خر کردن، حرف زدن در خواب یا حتی خوابگردی می توانند خواب را در تخت یا اتاق والدین سخت تر کند. این مشکلات پس از هجده ماهگی پیش می آیند، اما ارزش آن را دارند که از حالا به آن ها توجه کنید. در کنار تمام شگفتی هایی که در آغوش کشیدن و پیوند با فرزندتان به همراه دارد بوی نه چندان مطبوع پوشک را نیز در نظر داشته باشید. اگر با کودک روی یک تخت بخوابید مجبورید در برنامه منظم خواب و حتی در خود تخت (به دلیل مسایل امنیتی) تغییراتی بدهید.

تصمیم گیری دو نفره

هم تختی با کودک یکی از بزرگ ترین تغییرات در شیوه زندگی است و همه باید از این تصمیم راضی باشند. پیش از زمان لازم و هنگامی که تحت فشار یا در بحران نیستید در این باره تصمیم بگیرید. به همسرتان که می خواهد هم تختی داشته باشد با دقت گوش کنید، اما اگر یکی از شما با این مسئله راحت نیست بهتر است به شریک تان که با هم تختی مخالف است احترام بگذارید. اگر بیش از یک فرزند دارید بدانید که هم تختی پیچیده تر، نا امن تر و به مراتب عذاب آورتر است. کودک بزرگ تان نباید پهلوی کودک کوچک تر بخوابد، زیرا بسیار کار خطرناکی است. حیوان خانگی نیز نباید پهلوی شما بخوابد و تنها یک کودک باید با شما بخوابد. مطمئن شوید که هیچ کدام از اعضای خانواده با این مسئله مشکلی ندارند.

مدت زمان هم تختی

هم تختی زمان مشخصی ندارد، اما لازم است شما زمان محدودی را در ذهن داشته باشید. بعضی والدین سه هفته هم تختی دارند و بعضی دیگر سه سال، یا حتی بیشتر. بهتر است موقتا برای یک سال تصمیم گیری کنید و در ماه دهم اوضاع را دوباره ارزیابی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...