دانشنامه فرزند

نکات ایمنی در هم تختی با کودک

دانشنامه فرزند: هم تختی اگر صحیح انجام نشود می تواند صدمات جسمانی وارد کند یا خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را بالا ببرد. تا جایی که برخی متخصصان با این کار مخالفند، اما به دلیل رایج بودن و علاقه والدین به هم تختی با کودک نمی توان آن را به سادگی نفی کرد. پس بهتر است با در نظر گرفتن نکات ایمنی، اقدامات احتیاطی ضروری را انجام دهید.

  • سیگار ممنوع این یک توصیه مهم برای شما است. اگر قصد دارید هم تختی کنید این قانون اصلی برای والدین و هر شخص دیگری است که با شما زندگی می کند. اگر هنوز باردارید بهتر است همین حالا سیگار را ترک کنید. دود سیگار در واقع قابلیت در حال رشد کودک را تغییر می دهد بدین گونه که سطح گرفتن اکسیژن را کاهش می دهد و سطح تحمل کودک را در برابر نفس نکشیدن بالا می برد. دود سیگاری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط یک خانم باردار تنفس می شود موجب کاهش جریان خون در جفت می شود که این وضعیت بسیار خطرناک، نوزاد را در حالت قطعی تنفس قرار می دهد.
    به علت اثرات بسیار مخرب دود تنباکو بر کودکان، وقتی کسی در منزل یا بیرون از آن سیگار می کشد باعث افزایش احتمال سندرم مرگ ناگهانی شیر خوار می شود. مواد شیمیایی که از سوختن تنباکو آزاد می شود می تواند به توانایی تنفس کودک آسیب برساند، حتی اگر او فقط بوی سیگاری که روی لباس افراد سیگاری باقی مانده را تنفس کند. قانون سیگار نکشیدن شامل تمام روش های هم تختی می شود. حتی اگر کودک با شما روی یک تخت نخوابد.

  • از خوردن داروهای مسکن و نوشیدن الکل اجتناب کنید. اگر شما یا همسرتان دارویی می خورید که موجب خواب آلودگی می شود با فرزندتان روی یک تخت نخوابید. همچنین مصرف الکل خطر غلتیدن را روی کودک در طی شب بالا می برد.

  • دمای اتاق را مناسب نگه دارید. دمای نه چندان گرم و مناسب (در بهترین حالت حدود 18 درجه سانتی گراد) خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را کاهش می دهد. در زمان هم تختی، حرارت بدن شما هوا را گرم می کند، پس اتاق را زیاد گرم نگه ندارید.

  • خوب استراحت کنید. خوب بخوابید تا خودتان و فرزندتان با امنیت روی یک تخت بخوابید. بهتر است در روز بیش از 4 ساعت استراحت کنید. اگر با کار شبانه روزی از پا درآمده اید فرزندتان را داخل گهواره یا کابین کنار تخت بگذارید و وقتی دوباره هم تختی را شروع کنید که مطمئن هستید خواب تان تنظیم شده است.

  • هم تختی کودک با سایر افراد را محدود کنید. هنگامی که از دوست تان، یکی از فامیل یا یک پرستار می خواهید وقتی که نیستید از فرزندتان مراقبت کند اصلا اجازه ندهید که کنار کودک آن ها بخوابد مگر اینکه واقعا احساس کنید که وقتی فرزندتان خواب است آن ها فداکار، مراقب و هوشیارند.

  • هم تختی را تا 14 هفتگی کودک به تعویق اندازید. نوزادانی که روی یک تخت کنار والدین شان می خوابند بیشتر در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی هستند، اما وقتی به 14 هفتگی می رسند این خطر اضافی از بین می رود. البته اگر همه نکات ایمنی را به بهترین شکل رعایت کرده اید می توانید حتی در نخستین روزهای تولد فرزندتان نیز کنارش بخوابید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ایمنی و حفاظت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...