دانشنامه فرزند

خواباندن نوزاد به همراه کودک نوپا

دانشنامه فرزند: خواباندن یک کودک کار دشواری است و اگر یک خواهر یا برادر را نیز به آن اضافه کنید کار سخت تر نیز می شود. تصور کنید نوزاد شما در حال گریه، مدفوع کردن یا بالا آوردن است و کودک نوپای تان در حال بالا و پایین پریدن روی کاناپه. در این حالت می توانید از راهکارهای زیر برای آرام تر کردن تشریفات زمان خواب استفاده کنید.

  • تقسیم کار را فراموش نکنید. بهترین راه این است که مسئولیت ها را با همسرتان تقسیم کنید، مثلا تصمیم بگیرید نوزادتان را شما به حمام می برید و غذا می دهید و همسرتان لباس کودک نوپا را عوض می کند و برایش داستان می خواند. زمانی که همه، وظایف را به خوبی انجام دهند تشریفات زمان خواب آسان تر می شود.
  • اگر تنها هستید یا همسرتان در زمان خواب فرزندان تان غایب است از کسی چه واقعی و چه کارتونی کمک بخواهید. چون شما خودتان در منزل حضور دارید پس لازم نیست پرستار کودک تان حتما فرد بالغی باشد. دختر دوازده ساله همسایه نیز می تواند چند ساعتی را با فرزند نوپای تان بگذراند. اگر کسی نبود به شما کمک کند یک فیلم مناسب می تواند منجی خوبی باشد. این فیلم باید آرام بخش و ملایم باشد و موسیقی با صدای بلند، صحنه های ترسناک یا داستان پیچیده نداشته باشد و در زمانی که شما با نوزادتان هستید بتواند کودک نوپا را مشغول کند.
  • کیفی تهیه نمایید و در آن اسباب بازی های آرامش دهنده و کتاب های طراحی خطوط، اسنک های مورد علاقه کودک و عروسکی که بتواند لباس هایش را در بیاورد و آن را برای خواب آماده کند قرار دهید. هفته ای یک بار نیز محتویات آن را تغییر دهید. هنگامی که می خواهید نوزاد را بخوابانید کیف را به کودک نوپا بدهید. این طوری او ساعتی سرگرم می شود.
  • اگر در خانه فرزندان بزرگ تر دارید می توانید از آن ها کمک بگیرید. حتی یک کودک چهار ساله هم افتخار می کند اگر بتواند مانند بزرگ ترها کمک کند. کودکان نوپا زمانی که می بینند برادر یا خواهر بزرگ ترشان برنامه را اجرا می کند بیشتر اطاعت می کنند.
  • تشریفات خواب کودک نوپا را پس از آنکه به نوزادتان رسیدگی کردید انجام دهید تا بتوانید بدون عجله و در آرامش به او برسید. فرزند نوپای تان متوجه استرس شما می شود و اینکه دائما حواس تان به این است که آیا کودک بیدار شده یا خیر. حتی اگر نوزادتان به مرحله هوشیاری رسید او را داخل کریر بگذارید و همچنان به تشریفات خواب کودک تان بپردازید و نوزاد را همراه خود داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...