دانشنامه فرزند

مراحل خواب در کودکان نارس

دانشنامه فرزند: خواب کودک نارس با خواب کودک کامل تفاوت بسیاری دارد، زیرا شروع خواب فرزندتان مانند خواب کودکی است که هنوز در رحم مادر است.

  • نزدیک شروع سه ماهه سوم، مغز فرزندتان بین بیداری و خواب در حال گردش است، گرچه بیشتر خواب او حالت فعال (مرحله REM) دارد. در این مرحله مرزهای میان مراحل خواب مبهم است. فرزندتان واقعا بیدار نیست، اما نمی دانیم که چرا چرت می زند. اگر کودک خیلی زودتر (یعنی پیش از هفته 30 ام بارداری) به دنیا بیاید حدود دو سوم چند روز اول پس از تولد را در خواب فعال می گذراند.
  • در سه ماهه سوم و مدتی پس از تولد، کودک خواب مبهم را تجربه می کند، یعنی از خواب آرام به خواب فعال در حال گردش است. به کرات نیز کاملا بیدار است و احتمال آن می رود که خواب نقش بزرگ تری در سلامتش بازی کند.
  • وقتی کودک به زمان موعود نزدیک می شود یعنی زمانی که مادر به هفته چهلم بارداری رسیده است تنها نصف زمان را در خواب فعال می گذراند. همچنان که خواب فعال کاهش می یابد مراحل خواب شروع به رشد می کند و هشدار برای بیداری نیز پیشرفته می شود.
  • زمانی که کودک از موعد مقرر زایمان می گذرد مانند نوزادان کامل الگوهای خواب منظم تری می سازد. در عرض چند ماه مراحل چهارگانه خواب بهتر از یکدیگر متمایز می شوند و الگوی خواب و بیداری ای می سازند که به الگوی افراد بالغ شباهت بسیاری دارد. همچنان که این تغییرات رخ می دهد خواب نقش موثرتری در تشکیل خاطره و راه اندازی عملکردهای مغز سالم دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد نارس» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...