دانشنامه فرزند

هفته سوم

سه ماهگی : هفته سوم

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه هفته سوم مرتبط بوده و در رده سه ماهگی قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

  1. وقتی شما را می بیند، لبخند زده و صداهایی در می آورد.

  2. سرش را کنترل می کند.

  3. با لیسیدن لب هایش، گرسنگی و هنگام غذا را اعلام می کند.

  4. از نگاه کردن به اجسام متحرک رنگی که در بالای تختش آویزان می کنید لذت می برد.

  5. با دست هایش بازی می کند.

  6. یک اسباب بازی را به مدت چند ثانیه با دست نگاه می دارد.

در طول ماه چهارم کودک کم کم صداهایی از خودش در می آورد و به غذا و فعالیت علاقه نشان می دهد. ممکن است به مرور متوجه تفاوت های میان اعضای خانواده اش بشود. تا به حال در ذهن او فرقی میان هیچ یک از اعضای خانواده نبود. در مجموع شخصیت حقیقی کودک در حال شکل گیری است و این یکی از بزرگ ترین لذت های سال اول است.

انحراف چشم در نوزادان به مرور از بین می رود، اما گر شیر خوار به سن چهار تا پنج ماهگی رسید و همچنان دچار انحراف چشم می باشد باید چشم پزشک چشم او را معاینه و ارزیابی نماید.

اگر در این هفته لکه های سفید رنگی در داخل دهان و بر روی گونه و یا زبان نوزاد خود مشاهده کردید که به آسانی پاک نمی شوند، می تواند نشانه برفک باشد. برفک یک عفونت قارچی است. احتمالا درمان این بیماری چند هفته به طول بیانجامد و نیاز باشد پزشک برای تان یک داروی ضد قارچ تجویز کند.

کودک در سن چهار ماهگی می تواند غلت بزند، دستش را به سمت اجسام دراز کند و آن ها را بگیرد. همچنین اشیا جالبی را روی زمین کشف خواهد کرد و قادر خواهد بود اجسام کوچک را در دهانش بگذارد. این قضیه امنیت و سلامتی او را به خطر می اندازد. خفگی اولین عامل مرگ اطفال شناخته شده است.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «هفته سوم» واقع در رده «سه ماهگی» و بخش «نوزاد» می‌باشید.
در حال بارگذاری ...