دانشنامه فرزند

اسهال و یبوست

بیماری : اسهال و یبوست

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه اسهال و یبوست مرتبط بوده و در رده بیماری قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

یبوست یک بیماری شایع در میان کودکان می باشد. در کودکانی که مبتلا به یبوست می باشند دفع مدفوع هر چند روز یک بار و به صورت سفت و خشک است و دفع آن موجب ناراحتی و رنج کودک می گردد.

یبوست زمانی رخ می دهد که مدفوع سفت شده و به سختی دفع می گردد. با بالاتر رفتن سن کودک تعداد دفعات مدفوع او نیز کمتر می شود، حتی اگر بین دو مدفوع یک تا سه روز فاصله بیافتد طبیعی است. بهتر است روال عادی اجابت مزاج کودک خود را بشناسید و تنها در صورت تغییر در این روال نگران شوید.

برخی از کودکان همیشه در زمان معینی از روز و بعضی دیگر در اوقات مختلفی از روز اجابت مزاج می کنند و هر دو دسته به طور کامل سالم و طبیعی می باشند. یبوست موقت یا مزمن در کودکی، خطر مشکلات روده را در آینده زندگی کودک افزایش نمی دهد.

 1. کار نکردن شکم برای چند روز

 2. مدفوع سفت و خشک که باعث شود موقع بیرون آمدن خونریزی از رکتوم رخ دهد.

 3. کاهش اشتها

 4. تهوع

 5. درد شکمی یا نفخ

 6. خستگی

 1. بیماری های روده بزرگ (کولون)

 2. استرس

 3. عدم تحمل نسبت به برخی غذاها

 4. حساسیت های غذایی

 5. عفونت های روده ای

 6. وجود ویروس

 7. درمان های دارویی و جراحی

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «اسهال و یبوست» واقع در رده «بیماری» و بخش «کودک» می‌باشید.
در حال بارگذاری ...