دانشنامه فرزند

نیش و گزیدگی

حوادث و صدمات : نیش و گزیدگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه نیش و گزیدگی مرتبط بوده و در رده حوادث و صدمات قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

شدت خارش و ورم محل گزیدگی و مدت زمان بهبود آن بستگی به عواملی چون نوع و مقدار سمی که حشره هنگام گزیدگی در داخل پوست کودک تزریق می کند، محل گزیدگی، سن کودک و حساسیت بدن کودک نسبت به سم آن حشره دارد.

معمولا گزش حشرات فقط باعث خارش یا درد موضعی می شود، اما در برخی کودکانی که مبتلا به حساسیت هستند ممکن است واکنشی شدید و شاید کشنده نشان دهد. نیش مار و عنکبوت و عروس دریایی نیز می تواند کشنده باشد.

نیش یا گازهای حشرات معمولا مشکل جدی به وجود نمی آورد، مگر اینکه کودک نسبت به آن واکنش آلرژیک نشان دهد، اما اگر محل نیش در دهان یا حلق باشد مشکل خطرناک خواهد شد، زیرا تورم ناشی از آن می تواند مجاری تنفسی را مسدود کند. گاز حشرات معمولا درد کمتری نسبت به نیش آنان دارد و موجب ناراحتی خفیف و تورم می شود.

بیماری مالاریا یکی از مشکلات وخیم بهداشتی در مناطق استوایی و نزدیک به استوا می باشد. در مناطق دیگر نیز به دلیل مسافرت به نواحی مذکور، روند افزایشی دارد.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «نیش و گزیدگی» واقع در رده «حوادث و صدمات» و بخش «کودک» می‌باشید.
در حال بارگذاری ...