دانشنامه فرزند

معاینات بارداری چگونه انجام می گیرد؟

دانشنامه فرزند: در هر معاینه، مواردی مورد بررسی قرار می گیرند و در معاینات بعدی پس از بررسی با هم مقایسه می گردند. این مقایسه ها، برای تامین سلامت شما بسیار با ارزش می باشند. پس، این معاینات را جدی بگیرید. اطلاع از این که در هر یک از معاینات بارداری چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرند، برای شما مفید می باشد.

وزن

در هر معاینه وزن شما بررسی می شود. ممکن است وزن شما در ماه های اولیه بارداری، کاهش یابد که جای نگرانی وجود ندارد. به علت وجود بیماری صبحگاهی ممکن است دچار کمبود وزن شده باشید. به مقالات سایت فرزند، در مورد وزن در دوران بارداری مراجعه نمایید.

فشار خون

فشار خون، به طور معمول در دوران بارداری کمتر از دوران پیش از بارداری می باشد. ولی اگر فشار خون به طور ناگهانی افزایش یابد، موجب نگرانی می گردد. فشار خون طبیعی در دوران بارداری، 120/70 میلی متر جیوه می باشد. اگر فشار خون شما به 140/90 برسد، می تواند خطرناک باشد. در هنگام گرفتن فشار خون، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید زیرا ترس، وحشت و هیجان می تواند فشار خون شما را موقتا بالا ببرد.

ضربان قلب جنین

پزشک از طریق دستگاه داپلر الکترونیک به صدای ضربان قلب جنین گوش داده و آن را می شمرد. دامنه ضربان قلب جنین، بین 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. از این روش، در هفته های 8 و 9 بارداری استفاده می شود. ولی اغلب تا هفته های 10 تا 12، به وضوح قابل تشخیص نیست. روش دیگر برای کنترل ضربان قلب جنین، سونوگرافی است که در آن معمولا قلب در 6 هفتگی قابل رویت است.

اندازه ارتفاع قله رحم

پس از هفته 14 تا 16 بارداری، پزشک با یک متر نواری و یا دست خود، فاصله بالای استخوان شرمگاهی تا بالای رحم را اندازه می گیرد. پس از هفته 20، ارتفاع به سانتی متر تقریبا برابر با تعداد هفته های بارداری است. به این فاصله قاعده رحم گفته می شود.

نکته: اندازه گیری ارتفاع قاعده رحم در خانم هایی که دوقلو و یا چند قلو باردارند، هم چنین خانم هایی که فیبروم های بزرگ دارند یعنی رحم آن ها بزرگ تر از حد طبیعی است و نیز در خانم های بسیار چاق موثر نیست.

معاینه قوزک پاها و دست ها

ورم مختصر، در آخر دوران بارداری به خصوص در پایان روز، طبیعی است. ولی زیاد بودن ورم می تواند نشانه بیماری مسمومیت بارداری باشد. هم چنین ساق پا های شما از نظر پیدایش واریس مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 153 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...