دانشنامه فرزند

کنجکاوی کودک درباره آلت تناسلی خود

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من دو تا دختر دارم. یکی 8 ساله که امسال میره کلاس سوم و یکی 1 سال و چند روزه. دختر کوچیکم پیش خودم میخوابه اما دختر بزرگم تو اتاقش تنها میخوابه. در طول شب هم مرتب بهش سر میزنم. یه مدته وقتی بهش سر میزنم میبینم دستش تو شلوارشه. اولش به روی خودم نیاوردم. بعدش ازش پرسیدم چرا، ساکت شد. بهش گفتم کار خوبی نیست. گفت دیگه انجام نمیدم. بهم قول داد. سعی کردم دیرتر بفرستمش بره بخوابه. قبلا موقع خواب اجازه بازی کردن با تبلت بهش نمی دادم ولی بعدش گفتم چند دقیقه میتونی بازی کنی. میخواستم چشماش خسته شه که زود خوابش بگیره و این کارو نکنه. ولی بازم بی فایده بود. این کار رو هر شب انجام نمیده. گاهی اوقات. سعی کردم وقت حمامش کمتر باشه و کمتر با حوله تنی بمونه. چون قبلا میدیدم خودش رو توی آینه برانداز میکنه. خیلی خیلی نگرانم. شنیدم فرد بعد از یه مدت به این کار معتاد میشه. دخترم جاهای شلوغ رو دوست داره. بخاطر همین زیاد تو اتاقش وقت نمیگذرونه. بعضی وقتا میگه بیام پیشتون بخوابم یا تو بیا پیشم بخواب. چند بار قبول کرد. فقط چند بار. اینم بگم که مطمئنم در مورد روابط من و شوهرم نه چیزی میدونه و نه تا حالا چیزی دیده. اصرار داره خواهرش پیشش بخوابه، منم از خدامه ولی خواب دختر کوچیکم خیلی بده. هر یه ساعت پا میشه. اینه که بهش گفتم بذار خوابش بهتر بشه میارمش پیشت بخوابه. ازتون راهنمایی میخوام که چیکار باید بکنم؟ اینم بگم که دخترم خیلی رویا میپردازه گاهی. از هر چیزی داستان ترسناک میسازه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، این رفتار در این سن به 2 دلیل می تواند باشد: - اضطراب هایی که در زندگی دخترتان وجود دارد و او برای کاهش این استرس دست به این کار می زند. - کنجکاوی هایی که در مورد مسایل جنسی دارد (حتی شاید سوالی هم از شما نپرسیده باشد) و عدم پاسخگویی و آموزش از طرف شما. پس او را برای این رفتار سرزنش نکنید حتی لازم به نصیحت نیست. کنترل بیش از حد روی او هم این جریان را شدیدتر می کند. هیچ اشاره ای به این رفتارش نکنید. وقتی به اتاقش می روید بدون اشاره به رفتارش، دست او را بگیرید و با او حرف محبت آمیز بزنید و بگویید دوستش دارید سعی کنید منبع اضطراب را از بین ببرید. در طول روز ساعتی را به تنهایی به او اختصاص بدهید و گپ بزنید. اطمینان دهید دوستش دارید. با ایجاد جو محبت آمیز، به مرور این رفتار در او از بین می رود. جای خواب دختر کوچک تان هر چه سریع تر از خود جدا کنید. ابتدا رختخوابش را از رختخواب خود جدا کنید که در دایره دید شما باشد. بعد از مدت کوتاهی به اتاق جداگانه منتقل کنید. در طول شب با هر بار بیدار شدن او نباید به سراغش بروید. چند دقیقه تحمل کنید تا دوباره بخوابد تا فرق شب و روز را متوجه باشد. اگر بی قراری زیادی کرد فقط کنارش بروید بدون این که چراغی روشن کنید و بدون این که بغلش کنید فقط با نوازش و کنار او بودن بخوابانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...