دانشنامه فرزند

خشونت کودک 2 ساله هنگام بازی با همسالانش

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، خسته نباشین. پسر دو ساله دارم که فرزند دوم هست، دو تا سوال دارم از شما، برای ارتباط با بچه های هم سال خودش از راه خشونت مثل چنگ زدن و هل دادن و غرش کردن و ... استفاده میکنه البته با دیدن بچه ها خیلی هم ذوق میکنه. من در محل بازی خیلی مراقبشم که آسیبی به کسی نزنه ولی نگرانم که روش بمونه. دوم به طور مداوم مخصوصا تعویض پوشک در حال دستکاری ناحیه تناسلیش هست و هر چقدر حواسشو پرت میکنم فایده نداشته، ممنون میشم کمکم کنین. در ضمن پسر اولم فاصله 6 سال با هم دارن.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

۲ سالگی سن بازی موازی در کودکان است. یعنی کودک می تواند در کنار کودکان دیگر باشد ولی با خودش و اسباب بازیها بازی کند. پس نباید با اجبار یا نصیحت او را وادار به بازی با همسالانش کنید. او به تدریج این رغبت را پیدا خواهد کرد. حرکات با خشونت او را تا جایی که آسیب زننده نیست نادیده بگیرید و در صورت آسیب فقط او را از آن محیط بلند کرده و دور کنید. حتی اگر با فریاد یا گریه او همراه شود. در این حین تنبیه و سرزنش و نصیحت نکنید فقط قاطعانه بگویید " زدن کار خوبی نیست وقتی میتونی برگردی که بخوای آروم بازی کنی" . چون او را از پوشک نگرفته اید قبل از هر چیز مورد معاینه پزشکی قرار دهید. همچنین بدانید اندام تناسلی مانند هر چیز جدید دیگری برای کودکتان موجب کنجکاوی است. حساسیت و واکنش چه مثبت و چه منفی شما این کنجکاوی را تشدید می کند. پس بدون اشاره به این کارش، با فعالیت دستی او را مشغول کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...