دانشنامه فرزند

آیا عفونت باعث نازایی می شود؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من آزمایش و سونوگرافی برای اقدام به بارداری انجام دادم همه چیز سالم بود. یک بار ماه قبل اقدام کردم که موفق نبود و پریودمو 5 روز عقب انداخت. من همیشه 30 روزه و منظم هستم. سوال من از شما اینه که من به مدت دو ساله خارش در واژن دارم. دکتر رفتم گفت عفونت داری و دارو داد تریپل سولفا و داکسی سایکلین به مدت 10 روز، ولی خوب نشده چون هنوزم خارش داره. بیشتر از خارش شورتم زود بو میگیره و گهگاهی ترشح زرد خیلی کم. خارش رو هم زمانی دارم که میرم بیرون راه میرم اذیت میکنه. حالا من خیلی میترسم که نکنه این عفونتها مانع بارداریم شده باشه یا لوله هامو بسته باشه. خودم دارم عنبر نسا دود میدم و تو آب نمک میشینم و چند شبه که تریپل سولفا استفاده میکنم. چه عفونتی نازایی میاره؟ از نگرانی نجاتم بدید دارم استرس میگیرم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، عفونت هایی منجر به بسته شدن لوله ها و نازایی می شوند که در واقع قابلیت بالا رونده و ورود به فضای لگنی را داشته باشند. اگر عفونت شما قارچی و یا از انواع باکتریال و ساده است چنین مشکلی را ایجاد نمی‌کند اما اگر عفونت و زخم دهانه رحم یعنی سرویسیت داشته باشید در صورت عدم درمان و مزمن شدن ممکن است باعث بروز چنین مشکلی شود. البته باز هم صد در صد منجر به این مشکل نشده و فقط موارد بسیار شدید می توانند مشکل ساز شوند. مجددا برای معاینه به پزشک مراجعه کرده و اگر پاپ اسمیر نداده‌اید، این کار را انجام دهید. ضمن این که شانس بارداری در هر ماه فقط ۲۵ درصد است، بنا براین اگر سن شما زیر ۳۵ سال است تا ۱۲ ماه برای بارداری وقت دارید و نگران شدن بعد از فقط یک ماه اقدام، کاملا عجولانه و غیر منطقی است. استرس شما فقط نظم قاعدگی ها و شانس بارداری را کم می کند، آرام باشید و به تلاش خود ادامه دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...