دانشنامه فرزند

رفتار مناسب با پسر دو ساله با وجود به دنیا آمدن خواهرش

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یه پسر دو سال و دو ماهه دارم که بچه دومم به دنیا اومده. دخترم هست می خوام بدونم با لجبازی های پسرم چطوری کنار بیام که کمتر ناراحت بشه و به خواهرش حسودی نکنه؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

فرزند اول تان که تاکنون مرکز توجه شما بوده، حالا این امتیاز توجه را با کودک دیگری شریک شده است. از طرفی لجبازی و تلاش برای مستقل عمل کردن و به تملک داشتن همه چیز در این سن برای او امری طبیعی است که با حضور یک شریک دیگر؛ بیشتر خواهد بود. با ابراز توجه بیشتر به او و انجام توصیه های زیر، لطمه های این دوران را به حداقل برسانید: - او را با مسئولیت های نگهداری نوزاد تان درگیر کنید مثلا "از او بخواهید پوشک نوزاد را بیاورد"، "با تکان دادن جغجغه او را سرگرم کند" و از او تشکر کنید. - حداقل یک ساعت را بدون حضور نوزادتان، به تنهایی با پسر 2 ساله تان سپری کنید و بازی های دو نفره انجام دهید. - به او یادآوری کنید زمانی نیز خودش کوچک بوده. عکس هایی از نوزادی اش و هدیه هایی که آن موقع برایش گرفته اید را نشان دهید. - در برابر لجبازی هایش، واکنش شدید نشان ندهید. - بیشتر او را در آغوش بگیرید و ابراز علاقه زبانی به او کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...