دانشنامه فرزند

پرخاشگری کودک 4 ساله و بدرفتاری با بچه های غریبه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسر 4 ساله ای دارم که تک فرزند هست، خیلی پرخاشگره و داد میزنه البته چون خودم اینجوری باهاش رفتار کردم اینجوری شده، ولی خودم و همسرم الان چند وقته که رفتارمون رو باهاش بهتر کردیم به نظر شما جواب میگیریم؟ خوب میشه؟ راهکار دیگه ای دارین به ما بگید؟ ممنون میشم. مثلا شبکه تلویزیون رو میخوایم عوض کنیم داره کارتون نگاه میکنه اول داد میزنه بعدش که باهاش آروم حرف میزنیم قبول میکنه. با بچه ها ناسازگاری میکنه مخصوصا بچه های غریبه که اولین باره اونا رو می بینه با بچه های فامیل خیلی بهتره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

پرخاشگری تا حدودی رفتار طبیعی کودکان در این سن برای جلب توجه دیگران و رسیدن به خواسته هایشان است. همان طور که اشاره کردید عکس العمل شما روی این که این رفتار برای او عادت شود تاثیر گذاشته است. این که تصمیم به تغییر رویه گرفته اید باعث خوشحالی و امیدواری است. - به رفتارهای درست او توجه بیشتر داشته باشید و تشویق کنید. -اجازه دهید کارهایی که می تواند را مستقل انجام دهد. - در مورد بدرفتاری با کودکان دیگر، او را از آن محیط دور کنید و در این کار قاطع باشید و به قشقرق او توجه نکنید بدون دعوا و پرخاشگری فقط بگویید که "زدن کار درستی نیست و تا وقتی نخوای آروم بازی کنی نمی تونی اونجا برگردی" - خواسته های معقولش را قبل از این که کار به دعوا بکشد برآورده کنید و در مورد خواسته های نامعقول، ثابت قدم باشید تا عادت نکند با پرخاشگری می تواند به خواسته اش برسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...