دانشنامه فرزند

بغلی شدن کودک 4 ماهه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یک پسر چهار ماهه دارم که به شدت بغلی شده و وقتی بغلش می کنیم حتما باید سرپا باشیم و راه ببریمش و الا اگر نشسته باشیم و بغلش کنیم دائم نق می زنه. شرایط طوری شده که از صبح تا شب ما درگیر این موضوع هستیم و من اصلا فرصت هیچ کاری ندارم. اصلا حاضر نیست چند دقیقه رو زمین بمونه یا حتی در حالی که ما نشستیم تو بغلمون بمونه. حتما باید ایستاده باشیم چند روزه داریم تلاش میکنیم رو زمین بمونه و یا در حالی که نشستیم تو بغل بمونه. اما دائم در حال نق زدن هست و استرس و فشار زیادی رو به من وارد کرده. در واقع وقتی رو زمین هست چند دقیقه باهاش بازی میکنم و بعد میرم سراغ کارهام و نق زدنش رو نادیده می گیرم تا کم کم یاد بگیره رو زمین بمونه. می خواستم بدونم روشی که ما در پیش گرفتیم درسته؟ یعنی این نادیده گرفتن نق زدن ها و بعضی گریه هاش کار درستی هست یا نه؟ اگه درست نیست ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید، چه جوری می تونیم عادت "دائم تو بغل بودن و همزمان ایستادن و راه رفتن" رو از سرش بندازیم و کاری کنیم رو زمین بمونه و خودش هم سر خودش رو گرم کنه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام وقت بخیر، نیاز به تماس جسمی و در آغوش بودن از نیازهای اصلی کودکان تا ۲ سالگی است پس این فکر غلط را که با بغل کردن زیادی، فرزندتون بغلی میشه کنار بذارید مخصوصا در این سن که فرزند شما هنوز نوزاد است، حداقل تا سن یک سال و نیم وظیفه شماست که این نیاز او را بدون معطلی برآورده کنید. اگر این نیاز در این سن کاملا تامین شود جدایی با اطمینان تری بعد از ۲ سالگی از شما خواهد داشت. اگر بذارید کار به گریه بکشد و سپس بغلش کنید او عادت میکند که برای همه نیازهایش لازم است گریه‌ کند. لازم نیست کارهای خود را به وقت خواب او موکول کنید‌. او را نزدیک جایی که‌ کارهای روزانه تان را انجام میدهید قرار دهید و با صحبت کردن با او و یا حتی استفاده از آغوشی که او را در آغوش شما نگه میدارد اجازه دهید با شما همراه باشد و از با هم بودن لذت ببرید، وقتی در بغل گرفته اید و نشسته اید، با او صحبت کنید، او را مخاطب قرار دهید، با مهربانی و محبت در گوشش حرف هایی زمزمه کنید. با دست هایش بازی کنید و اجازه دهید با اجزای صورت شما بازی کند وقتی کار ایستاده ای دارید. او را نزدیک محل کار خود قرار دهید و با او با محبت صحبت کنید و یا از آغوشی استفاده کنید اگر حوصله به خرج دهید و به شکلی که گفته شد عمل کنید به مرور از نق زدن کاسته می شود و آرام میگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...