دانشنامه فرزند

افزایش دقت و تمرکز در کودک چهار ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام دختر چهار و نیم ساله ای دارم که دقتش خیلی کمه، برای افزایش دقتش چکار کنم. خیلی سر به هواس، یک خواهر 1 ساله داره. مهد فقط سه ماه رفت بعد دیگه دوستش نرفت اینم گفت منم نمیرم. بهش میگم برو یه چیزی رو بیار، اون شی کنار پا یا دستشه ولی دور و برشو نگاه میکنه هر چی هم آدرس بهش میدم بازم بعد از کلی مکث پیدا میکنه یا مثلا خیلی مواقع جلو پاشو نگاه نمیکنه و از رو پله موقع بالا یا پایین رفتن زمین میخوره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

موارد زیر را در کودک تان رعایت کنید: - سطح انتظارات شما از کودک بالا نباشد چون او نمی تواند آن ها را برآورده کند و اضطراب موجب حواس پرتی او می شود. - میزان خواب کافی و مفیدی داشته باشد. - فرصت برای بازی هایی که موجب تخلیه انرژی او در روز شوند فراهم باشد. - محیط خانه نیازهای عاطفی او را تامین کند و رفتارهای مثبت او تشویق شود. - از برچسب هایی مثل "سر به هوا"، "خنگ" و ... جددا خودداری شود. - جزئیات کاری که باید انجام دهد مرحله به مرحله به او گفته شود. در صورت وجود علائم زیر حتما به طور دقیق مشاوره بگیرید: - وقتی مشغول کاری است، چیزی مثل صدای زنگ یا حرکت حشره، حواس او را پرت کند. - در نقاشی یا کارهای ظریف نتواند به جزئیات توجه کند. - وسایلش را زیاد گم کند. - در بازی یا هر کاری نتواند تمرکز کند و مدام از این شاخه به آن شاخه بپرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «یادگیری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...