دانشنامه فرزند

تاثیر رفتار برادر بزرگتر بر پرخاشگری کودک 2 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختر من 23 ماهشه و چند ماهی میشه توی پارک وقتی با بچه ها بازی می کنه یهو حمله می کنه یا موهاشونو میکشه یا چنگ می ندازه. اولش میره طرفشون نازشون کنه یا بغلشون کنه بعد یهو حالت حمله پیدا می کنه. به نظر شما باهاش چه برخوردی بکنم؟ البته یه برادر یازده ساله داره که سر به سرش می ذاره. جدیدا هم دیدم حرصش که میگیره، گاز میگیره. از سه سالگی باید بره مهد و من خیلی نگران هستم. ممنون از راهنماییتون.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، در صورتی که در پارک این کار را می کند می توانید از روش محرومیت استفاده کنید. در صورتی که کتک زد، هفته بعد به پارک نبرید و به او بگویید علتی که نمی برید این است که بلد نیست با کودکان بازی کند و در صورت عدم انجام رفتار اشتباهش به پارک می برید. اگر باز تکرار کرد، شما دوباره محرومش کنید تا متوجه شود که به شرطی اجازه دارد به پارک برود که بتواند با بچه ها بازی کند، اگر نمی تواند پس لزومی ندارد به پارک برود. رابطه با برادرش هم مهم است. نکته مهم توجه به رابطه برادر و خواهر می باشد. به احتمال فراوان در رابطه با برادرش این پرخاشگری را یاد گرفته است و چون او بزرگ تر از ایشان است و او در برابر برادر بزرگ تر نمی تواند خود نمایی کند بنابراین رابطه پرخاشگرانه ای را که یاد گرفته است در جای دیگری همچون پارک و در برابر افرادی که یا از خودش ضعیف تر هستند و یا هم سطح او هستند نشان می دهد. پس بهتر است با پسرتان هم در این زمینه صحبت کنید و به او یادآوری کنید که رفتار و شخصیت خواهرش در حال شکل گیری است و تعامل نامناسب او بر شکل گیری رفتارهای ناسازگار در خواهرش تاثیر می گذارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...