دانشنامه فرزند

لوس شدن کودک 2 ساله و پرخاشگری با والدین خود

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، پسرم 2.5 سالشه. چند وقته به من و پدرش پرخاشگری میکنه (کتک زدن) و هنگام صحبت کردن صداش رو بچگانه میکنه، همین یک فرزند رو هم دارم. کلا دو هفته ای میشه که با من و پدرش کلا با لحن کودکانه صحبت میکنه، خودشو لوس میکنه. پرخاشگری هم زمانی که چیزی بخواد و ما نه بگیم انجام میده و بیشتر اشیا رو پرت میکنه و ما بگیم چرا این کار رو کردی جیغ میزنه و شروع به زدن میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با توجه به توضیحات فرزند شما به دلیل جلب توجه شما بعضی رفتارهای ناهنجار را نشان می دهد. این که صدایش را بچگانه می کند به دلیل این است که از جانب شما نیاز به محبت دارد و دوست دارد شما به او توجه کنید. بهتر است زمان هایی را به بازی با فرزندتان اختصاص دهید و نیاز به محبت فرزندتان را ارضا کنید. در صورتی که خواسته فرزندتان غیر منطقی باشد و شما رد کنید و او پرخاشگری کند، بهترین عکس العمل از جانب پدر و مادر این است که نسبت به پرخاشگری فرزند بی توجه باشند و کوچک ترین بازخوردی نشان ندهند تا او یاد بگیرد از طریق پرخاشگری نمی تواند به خواسته های خود دست یابد. در صورتی که شما تسلیم پرخاشگری فرزندتان شوید به او این پیام را می دهید که راه حل دستیابی به خواسته هایش خشم و پرخاشگری است. البته یک احتمال دیگر هم می تواند وجود داشته باشد این که بچگانه صحبت کردن را از یکی از بچه های دور و اطرافش یاد گرفته باشد و بخواهد تقلید کند. در مورد علت پرخاشگری، بچه ها برای رسیدن به اهداف و خواسته های شان اندکی پرخاشگری نشان می دهند تا بتوانند در پدر و مادر نفوذ کنند. اگر همبازی زورگویی داشته باشد که پرخاشگر باشد، می تواند پرخاشگری را یاد گرفته باشد و در رابطه با پدر و مادرش اعمال کند. بعضی از بچه ها بعد از شیر گرفتن کمی پرخاشگر می شوند. البته برای تعیین علت رفتار یک فرد باید مولفه های مختلفی را در نظر گرفت و جواب بنده با توجه به مواردی است که شما فرمودید. اگر روش بی توجهی کارساز نیست می توانید از روش محرومیت نیز استفاده کنید و او را از خواسته های دلخواه و مورد علاقه اش به صورت کوتاه مدت منع کنید. مثلا پارک رفتن، برای یه جلسه ار پارک رفتن منعش کنید و به او بگویید چرا منع کردید. توجه داشته باشید که محرومیت به اندازه ای باشد که فرزندتان توان جبران آن را داشته باشد و خیلی شدید نباشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...