دانشنامه فرزند

گوشه گیری کودک در دبستان

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام علیکم، با بچه های دبستانی کار میکنم، بچه ها روحیاتی دارند که میخواستم از شما نظر بگیرم که چه کنم. یکی از بچه ها بسیار وابسته به خانواده و گوشه گیره و از بچه های دیگه دوری میکنه، دلیلش رو هم جویا شدم خود بچه گفته (اول دبستانه) بچه ها اذیتم میکنن. چه کار کنم بچه رو اجتماعی کنم و از گوشه گیری درش بیارم و بتونه از خودش دفاع کنه و در موضع انفعال نباشه؟

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، نیاز به بررسی بالینی و گرفتن پیشینه است که علت این رفتار مشخص شود. صرفا از روی صحبت دانش آموز نمی توان پیشنهادی داد، باید از لحاظ اضطراب جدایی، زمانی که قبلا در مهد و به دور از خانواده گذرانده، مشکلات ارتباطی، مشکلات فرزند پروری، روابط خانواده و جو خانواده، روابط والدین با هم و با دیگران، شرایط مدرسه و همکلاسی ها، ارتباطش در محیط هایی غیر از مدرسه و موارد دیگر بررسی شود و وقتی علت یابی شد که دقیقا به چه علت ارتباط برقرار نمی کند آن زمان می توان پیشنهادی موثر ارائه داد. در صورتی که این عدم ارتباط درست به شرایط تحصیلش لطمه ای وارد می کند حتما به روانشناس کودک ارجاع دهید تا بالینی بررسی بشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...