دانشنامه فرزند

دوری از پدر و شروع لجبازی کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من یک پسر 3 ساله و یک دختر 4 ماهه دارم، از وقتی که دخترم به دنیا اومده من به شمال نقل مکان کردم تا نزدیک پدر و خواهرم و فامیلام باشم که کمکی باشند برام، چون در تهران کمکی نداشتم اما شوهرم به خاطر کارش رفت و آمد میکنه یعنی آخر هفته ها و تعطیلات میاد پیشمون. پسرم تو این مدت بسیار لجباز و بداخلاق شده مدام پرخاشگری میکنه و اصلا غذا نمیخوره و من همش در کشمکش و کلنجار رفتن با پسرم سر هر چیزی مثل غذا خوردن، خوابیدن، لباس عوض کردن و ... هستم. این در حالیه که من باید به دخترم هم برسم و بهش شیر بدم و کارای دیگه، به خاطر کج خلقی های پسرم رفت و آمدم هم با اطرافیان محدود کردم، تو خواب هم مدام داد میزنه و گریه میکنه. واقعا دیگه نمیدونم چه رفتاری باید باهاش بکنم، خیلی پشیمونم از اینکه نقل مکان کردم و از همسرم دور شدم، خواهش میکنم راهنماییم کنین.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، وقت بخیر. نقل مکان، دور شدن از پدر و محیطی که پسرتان به آن ها وابستگی داشته تمام این کج خلقی ها را به وجود آورده. ارتباط با پدر از نیازهای اساسی کودک در این سن می باشد. اگر شرایط برای برگشت محیاست این کار را انجام دهید اگر نه، توصیه های زیر را انجام دهید. - از پدربزرگ بخواهید برای کمک به شما، ارتباط نزدیک تری با پسرتان برقرار کند. - نیاز به استقلال عمل داشتن پسرتان را مدنظر قرار دهید. او در سنی هست که می خواهد در همه کارها مستقل باشد و به شیوه خودش عمل کند، از طرفی هم به کمک و حمایت شما نیاز دارد. - می خواهد که توجه شما را جلب کند ولی راه درستش را شما باید به او یاد بدهید. کافی است احساس کند شما می خواهید او را کنترل کنید و یا اصرار به چیزی دارید، مقاومت خواهد کرد. - اگر وارد میدان لجبازی و جنگ با او شوید همه روزتان به دعوا خواهد گذشت، پس به او اجازه انتخاب در اموراتش را بدهید. مثلا لباس پوشیدن، اندازه وعده غذایی، بازی با وسایل دلخواه و بی خطر و ... هیچ نوع سختگیری در این موارد نداشته باشید. - بیشتر از این که "نه و نکن" داشته باشید شرایطی فراهم کنید که بداند چه کار می تواند بکند. به جای "گریه نکن" "نق نزن" و ... بگویید: "وقتی آروم بهم بگی چی میخوای بهت گوش میدم" "وقتی صدات آروم باشه من میشنوم" و ... آروم و صبور باشید. - در کارهای لذت بخش کودک تان او را همراهی کنید. - زمانی در روز را صرفا به او اختصاص داده و بازی دو نفره انجام دهید. - باید صبور باشید و شکل واکنش تان را تغییر دهید. واکنش های شما مهم است که این روند رفتاری در او گذرا شود یا جزو شخصیت دائمی او بماند! - رفتارهای خوب او را سریعا تشویق کنید با لبخند، در آغوش گرفتن، جایزه دادن و دقیقا بگویید که فلان رفتارش شما را خوشحال کرده است. جملات این چنینی هرگز استفاده نکنید مثلا نگویید: «آفرین چه عجب که گریه نکردی» یا «ببین چقدر خوبه همیشه این طوری باشی!» «دیدی میشه گریه نکرد!» - در مقابل گریه کردن بی دلیل و خواسته نامعقولش، بدون آن که عصبانی شوید یا حالت قهر به خود بگیرید به کاری مشغول شوید و از او فاصله بگیرید. - در این شکل رفتار ثابت قدم باشید. وقتی این رفتار بارها از سوی شما تکرار شود کودک متوجه می شود که نباید برای هر چیزی گریه کند تا به خواسته اش برسد. توجه کنید که منظور قهر طولانی مدت یا خشم نیست. وقتی آرام شد پیشش بروید و بغلش کنید که بداند شما را در کنار خود دارد. - این نکات به همان شکل که گفته شد به مرور رفتار او را اصلاح می کند. چنانچه به راهکارهای خاص تری نیاز داشته باشید ملاقات با یک روانشناس مفیدتر خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...