دانشنامه فرزند

تف کردن کودک 2 ساله هنگام بازی با همسالان

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم 2 سال و 3 ماهه هست و همش داد میزنه و آب دهان میریزه. چه کار باید بکنم؟ بابت هر کاری که بهش میگم نکن یا بده شروع میکنه به جیغ زدن و وقتی میبینه من اخم کردم شروع میکنه به تف ریختن روی فرش. البته لازم به ذکره تازه از شیر گرفتمش، دقیقا تا دو سال و یک ماهش شد دیگه از شیر و پوشک جداش کردم اما حالا تا مثلا بهش میگم تو نباید شلوارتو خیس کنی جیغ میزنه یا وقتی میبرمش پارک شروع میکنه به زدن بچه ها و تف میریزه رو سرشون.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، بنده اطلاعاتی در مورد سبک فرزند پروری شما، خلق کودک تان، نوع ارتباط شما با همسرتان ندارم. فرزند شما نیاز به بررسی حضوری دارد تا علت این رفتارها در کودک تان مشخص شود. بعضی کودکان در دسته کودکان آسان و بعضی سخت قرار می گیرند یعنی زمان رشد طبیعی آن ها مثل از شیر گرفتن، اضطراب جدا شدن و غیره را به راحتی انجام نمی دهند ولی رفتارهایی مثل تف کردن، داد زدن و زدن دیگران رفتارهای اکتسابی هستند که کودکان با دیدن یا شنیدن از فردی آن ها را یاد می گیرند. بنده به شما چند پیشنهاد دارم: - حتما شما و همسرتان به روانشناس کودک مراجعه تا شیوه صحیح فرزند پروری درست را یاد بگیرید. - والدینی باشید که خود به همدیگر و به فرزندتان احترام می گذارید و به فرزندتان عین مقتدر بودن به جا و درست محبت می کنید. - علت رفتارهای کودک تان را با دقت در کارهایش متوجه شوید و وقتی علت را متوجه شدید می توانید با روش هایی مناسب این سن، رفتار نا مناسب کودک تان را اصلاح کنید. - هرگز از لحن توبیخی، باید و نباید، داد زدن، دعوا کردن کودک برای این که رفتاری را انجام ندهد استفاده نکنید. - آرام آرام سعی کنید با همکاری همسرتان رفتارهای نامناسب فرزندتان را با راهنمایی یک فرد صاحب علم اصلاح کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...