دانشنامه فرزند

علت جیغ زدن های بیش از حد کودک 1.5 ساله در خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من دو تا بچه دوقلوی غیر همسان دارم دختر و پسر. پسرم یک و سال و نیمشه، جیغ میزنه. چیکار کنم که کمتر جیغ بزنه، خواهرش از جیغ خوشش نمیاد وقتی جیغ میزنه دخترم در گوش هاشو میگیره، باباش هم حرص میخوره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

مسلما بسیار سخت است که هنگام جیغ زدن کودکتان، عصبانی نشوید و آرام بمانید. بخصوص اگر اطرافیان در چنین موقعیت هایی برخوردهای غیر حمایت گرانه از شما داشته باشند، ولی بدانید واکنش های تند و غیراصولی؛ کودکتان را به ادامه این کار تشویق می کند. - از سلامت جسمانی کودکتان اطمینان حاصل کنید. (از نظر شنوایی و اندام های گوارشی) - جیغ کشیدن کودک در این سن اکثرا برای جلب توجه بیشتر و یا ابزاری برای رسیدن به خواسته هایش می باشد. خواسته های بجا و لازم کودکتان را قبل از شروع به جیغ کشیدن، با مهربانی برآورده کنید. در زمان جیغ کشیدن روبروی صورت او قرار بگیرید و چیزهایی شبیه به این بگویید: "وقتی جیغ میزنی من نمی فهمم که چی می خوای، صدای آرومت رو کجا جا گذاشتی؟ با صدای عادی بهم بگو چی می خوای؟ " اگر نمی تواند منظورش را بیان کند؛ خودتان حدس بزنید مثلا: "شیرینی می خوای؟ و ..." تا به یکی از حدس های شما سر تکان دهد. اگر چیزی می خواهد که نمی توانید بدهید به هیچ عنوان تسلیم نشوید و پیشنهاد دیگری بدهید. در صورت ادامه دادن، کاملا بی اعتنا باشید. او را بلند کنید و کمی آن طرف تر از خودتان قرار دهید و بگویید "وقتی جیغ ات تمام شد برگرد". - ارتباط خود با کودکتان را تقویت کنید. - روی ارتباط کلامی کودکتان کار کنید. - برای برخورد بهتر باید دید کودک در چه زمان هایی، به چه دلیلی، چه اندازه، از جیغ استفاده می کند و به ویژه واکنش شما و دیگران به او چیست؟ رفتار او را برای یک هفته مشاهده و این موارد را ثبت کنید. مطالب زیادی از شواهد خود کشف خواهید کرد. برای کمک بیشتر مشاهدات ثبت شده خود را با یک مشاور تربیتی کودک در میان بگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...