دانشنامه فرزند

استقلال کودک 3 ساله قبل از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و وقتتون بخیر، من سی ساله هستم و یک پسر سه سال و نیمه دارم. پسرم برای انجام کارهای شخصیش خیلی به من وابسته هست. نمیدونم باید چطور برای کاهش وابستگی اقدام کنم که اثر سوئی روش نداشته باشه. مثلا برای دستشویی رفتن حتما میخواد که من کمکش کنم که شلوارشو دربیاره یا موقع غذا خوردن میخواد که من بهش غذا بدم یا کفش هاشو من باید در بیارم و پاش کنم، با اینکه خودش میتونه. حتی حاضر نیست همین کارهارو پدرش براش انجام بده و حتما میخواد که من باشم. من چون خیلی تو مباحث روانشناسی خونده بودم که مثلا بذارید خود بچه غذاشو بخوره حتی اگه کثیف کاری میکنه واقعا آمادگی این کارها رو داشتم ولی غیر از یک مدتی که ذوق داشت خودش غذا بخوره و من هم راحتش میذاشتم دیگه علاقه ای نشون نداد. اصولا نه من و نه پدرش رفتار وسواسی هم نداریم که بگم بخاطر حساسیت ما انجام نمیده. خودم حس میکنم چون قبلا برام سخت نبود تو کارهاش کمکش میکردم ولی چون الان باردار هستم، حالم یکم نامساعده و برام سخته دیر متوجه شدم که باید مستقل باشه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، در سه سالگی کودک بسیاری از کارهای شخصی خود را می تواند انجام دهد: غذایش را با قاشق بخورد، دست هایش را بشوید و خشک کند، لباس هایش را به تنهایی بپوشد و ... فرصت این کارها را با حوصله به خرج دادنِ زیاد به او بدهید حتی اگر زمان زیادی از شما بگیرد با کوچک ترین استقلالی که نشان می دهد تشویقش کنید. کارهای شخصی او را با بازی و مسابقه همراه کنید تا هیجان حاصل، او را مشتاق به این ها کند. کم کم این اشتیاق در او درونی می شود. با توجه به این که باردار هستید، این آمادگی ها حتما باید قبل از تولد فرزند دوم بدست آید تا بعد از ورود او باعث اضطراب در کودک تان نشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...