دانشنامه فرزند

ناخن جویدن و بهانه گیری کودک 4 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من دخترم 4 سال و 2 ماهشه. یه پسر 8 ماهه هم دارم. دخترم برای هر چیزی که میخواد گریه میکنه، خواستش رو با نق نق و گریه شروع میکنه. حالا هر خواسته ای باشه. کلافه کرده مارو. حتی تو رفتار من و همسرم خیلی تاثیر گذاشته. تا داریم صحبت میکنیم ما، اون مشغول بازی خودشه یه دفعه صداش بلند میشه و میاد رو اعصابمون. خیلی سعی کردم راهش بیارم ولی خودم دیگه موندم چیکار کنم خیلی هم میخوابه، بد موقع میخوابه. ساعت 11 خاموشی میزنیم ولی اون تا 2 بیداره و تو تاریکی بازی میکنه. اشتهاش هم خیلی کمه وزنشم 12 کیلو، یه هفته هم هست که رو آورده به ناخن جویدن. بهم میگه دوستم بهم یاد داده. وگرنه اصلا نمیخورده انگشتاش رو. الان هم از دیروز انگشت به دهنش نبرده.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، بهانه گیری های دختر شما به دلیل تلاش وی برای جلب توجه است. این که این رفتارها را قبل از تولد فرزند دوم داشته یا بعد از تولد او شروع شده هم جای سوال دارد ولی آنچه که فعلا واضح است این است که دختر شما به دنبال جلب توجه از راه های مختلفی است. سعی کنید زمان های مشخصی برای او اختصاص دهید و در آن زمان ها فعالیت هایی که دخترتان دوست دارد را با هم انجام دهید تا او متوجه شود که جایگاه خاصی دارد و شما او را نادیده نگرفتید. او را در فعالیت های خانه درگیر کنید و همچنین برای انجام کارهای برادرش از او کمک بخواهید و او را هم در بزرگ کردن فرزند دوم تان سهیم کنید تا به او این حس منتقل شود که فرد ارزشمندی است. هنگامی که وسط حرف شما و همسرتان شروع به بهانه گیری می کند به او کوچکترین توجهی نشان ندهید، اگرچه سخت است ولی اگر چند بار توجه نکنید او یاد می گیرد که نمی تواند برای جلب توجه شما وسط حرف شما بپرد. در مقابل در صورتی که رفتارهای مناسب از خود نشان داد او را تحسین کنید و به او بگویید که با این کارش چقدر دختر خوب و مودبی است. ناخن جویدن فرزندتان هم به دلیل ناراحتی درونی او است و اگرچه آن رفتار را یاد گرفته ولی باز از جمله راهکارهای او برای جلب توجه است. می توانید برای ترک این کار به او با مثال توضیح دهید که در صورتی که ناخن هایش را بجود، تمامی میکروب های موجود در دستش وارد دهان و شکم او شده و بعدها این میکروب ها شروع به فعالیت در بدن او خواهد کرد که منجر به درد شکم برای او می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...