دانشنامه فرزند

تنظیم قاعدگی با وجود تخمدان پلی کیستیک در زمان اقدام به بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 21 ساله هستم. قدم 168 سانتیمتر و وزنم 73 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 2 دی ماه می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 32 روزه بود. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از، کاندوم استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از، اسیدفولیک 5 و قرص ویتاگنوس. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 6 ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: نداشتم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از‌، نشان دادن تنبلی تخمدان و تخمدان پلی کیستیک. سوال من این است که بعد از اولین اقدام برای بارداری که با آمپول تخمک آزاد شد و باردار هم نشدم پریودم بهم ریخته، هر بار ده دوازده روز عقب می افتم بعد مدتها با آمپول و مدروکسی پریود میشم. الانم 6 روزه عقب انداختم و تست گذاشتم منفی بود. بهداشت محل یه کپسول زرد داد و یه بسته ویتاگنوس که مصرف کردم و دو بسته قرص روکین که بعد قاعدگی این ماهم مصرف کنم. خودمم چند روز بومادران و رازیانه مصرف کردم و یه دوره پیاز درمانی، الانم دوباره پیاز درمانی رو شروع کردم. واقعا از این شرایط خسته شدم لطفا راهنماییم کنین. چیکار کنم پریود شم الان و پریودام منظم شن‌؟ شوهرم به خاطر بچه کلافم کرده.

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

توصیه من به شما این است که جهت اقدام برای بارداری حتما تحت نظر یک متخصص ناباروری قرار بگیرید که نتیجه درستی دریافت کنید. با توجه به وجود تنبلی تخمدان و تخمدان پلی کیستیک حتما باید از داروهای تحریک تخمک گذاری مانند کلومیفن و لتروزول زیر نظر متخصص زنان استفاده نمایید تا سریع تر نتیجه بگیرید‌. همین طور از نیمه سیکل یعنی از روز 15 سیکل قاعدگی هر شب روزی یک عدد قرص دوفاستون را مصرف نمایید تا هم سیکل قاعدگی شما مرتب شود هم با مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری، تخمدان شما فعال تر شود. ضمناً بد نیست یک آزمایش اسپرموگرام نیز همسرتان جهت بررسی کیفیت و تحرک اسپرم انجام دهد. با وجود تنبلی تخمدان و تخمدان پلی کیستیک توصیه دیگری نیز به شما دارم که جهت کمک به باروری می باشد و آن کاهش وزن است، که با رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن از چربی های دور شکم خود بکاهید تا تخمدان ها فعال تر شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...