دانشنامه فرزند

واکنش های تند و عصبی دختر 10 ساله قبل و بعد از بارداری مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام دختر ده ساله ای دارم که خیلی مهربان و حساسه ولی در بیشتر مواقع زود عصبانی میشه و واکنش تند نشان میده خیلی باهاش حرف زدم ولی فایده نداره اون موقع پشیمون میشه ولی دوباره اتفاق می افته و الان که من باردارم و وقت کمتری براش دارم این حالتش بیشتر شده. نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید. ممنون من هفت ماهه هستم از بارداری من مطلع هست قبلا (قبل از باردار شدنم) هم بود البته من تا پارسال سرکار میرفتم تا پیش دبستانی مهد کودک می رفت بعد اون خونه تنها بود مثلا وقتی غذا براش میکشم اگه یه کم بیشتر از همیشه بشه زود عصبانی میشه میگه این خیلیه کمش کن یا غذا رو نخواد میگه این چیه درست کردی؟ یا مثلا میریم بیرون چیزی نخره حتی یه بستنی میاد خونه قهر میکنه با عصبانیت حرف میزنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، پرخاشگری فرزند شما می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. ممکن است به دلیل تنهایی که ناشی از نبود مادر در خانه بوده، باشد. در واقع نیاز به محبت دخترتان با حضور اندک مادر در خانه تامین نشده و به منظور جلب توجه مادر، پرخاشگری می کند. این که اگر از بیرون چیزی نخرد و می آید قهر می کند در واقع بیشتر نشان دهنده این است که دختر شما نیاز به محبت و رسیدگی و توجه بیشتری را می طلبد. همچنین با توجه به روحیه حساسی که گفتید نیاز به دریافت محبت اش بالا است. _ سعی کنید زمان بیشتری را برایش اختصاص دهید تا احساس خوبی نسبت به خودش پیدا کند. _ کارهای مشترکی با هم انجام دهید. در انجام کارهای خانه او را نیز شریک کنید. _ در زمان های مناسب در مورد تولد فرزند دوم با او صحبت کنید تا از لحاظ روحی آمادگی کسب کند. _ رفتارهای مناسب اش را تحسین کنید. هر وقت رفتار مهربان و آرامی داشت تحسین اش کنید با جملات محبت آمیز، حتی کوچک ترین رفتارش را. _ در برابر رفتارهای پرخاشگرانه اش پاسخی ندهید و کاملا نادیده بگیرید. به او نشان دهید در صورتی که با ملایمت رفتار کند مقدار غذای موجود در بشقاب را کم می کنید وگرنه با پرخاشگری ترتیب اثر نخواهید داد. _ در صورتی که بازی های کامپیوتری یا فیلم ها و کارتون هایی را تماشا می کند که پرخاشگرانه است آن ها را از برنامه روزانه اش حذف کنید. _ رفتار خود شما با همسرتان و رفتار پدر با دختر نیز در این مورد می تواند مهم باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...