دانشنامه فرزند

جلوگیری از ناخن جویدن کودک 2 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با عرض سلام و خسته نباشید، من یه پسر دو و نیم ساله دارم که مدتیه ناخن میجوه، همچنین تو صحبت کردنش یه کم مشکل پیدا کرده، بعضی از کلمات رو میکشه. البته سه هفته پیش نیمه شب از رو تخت افتاد و شدیدا ترسید که بعدش حرف زدنش مشکل پیدا کرد. خیلی نگرانم. ممنونم از راهنماییتون. تغییری تو زندگی فرزندم ایجاد نشده.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

ناخن خوردن برای مدت کوتاه یکی از رفتارهای زودگذر است ولی عکس العمل شما به این رفتار اهمیت دارد و ممکن است باعث شود به عادت تبدیل شده یا لطمه های روحی به دنبال داشته باشد. سرزنش و تنبیه، اثر منفی دارد و این عادت را تشدید می کند. بدون این که به ناخن جویدن او اشاره کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند. بررسی کنید ببینید در طول روز در چه موقعیت هایی این کار را انجام می دهد. اگر زمانی است که چیزی باعث فشار روانی در او شده منبع این اضطراب را از بین ببرید. اگر موقع خستگی و بی حوصلگی است بازی های جذاب برایش فراهم کنید. هیچ اشاره ای به این رفتار او نکنید. هر نوع توجهی (نگاه کردن، گفتن مکرر نه و نکن، اخم، سرزنش، دعوا و حتی نصیحت) باعث تشدید آن می شود. بدون اشاره به این کار، حواس او را پرت کنید و دستانش را با فعالیت های دیگر مشغول کنید. تا دو ساعت قبل از خواب، بازی های هیجانی و پر جنب و جوش داشته باشد ولی از یک ساعت قبل خواب سعی کنید با قصه، ماساژ بدنش یا هر فعالیت آرام بخشی، او را آرام کنید به رفتارهای خوبش توجه نشان دهید و تشویقش کنید. در طول روز زمانی را فقط به او اختصاص دهید و حداقل یک ربع بازی دو نفره با او انجام دهید تا بداند مورد توجه شماست. باید صبور باشید و با خونسردی و رابطه عاطفی خوب برخورد کنید این مشکل زودگذر است به شرطی که شما درست برخورد کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...