دانشنامه فرزند

علت لجبازی و عدم توجه کودک به حرف های مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با عرض ادب و خسته نباشید. دختری 4 ساله دارم که خیلی لجبازه و حرف، حرف خودشه. سر مسائل جزئی کلی باهاش درگیر میشم، مثلا برای اینکه موهاشو شونه کنه یا لباس بپوشه و ... باید کلی التماس کنم. برای جایی رفتن من از یکی دو ساعت قبل مدام میگم بیا ولی اصن به رو خودش نمیاره. یا مثلا داریم میریم بیرون میگه اسکوتر یا دوچرخه بیارم هر چی میگم نمیشه و نیار اهمیتی نمیده. مدتی هم هست برای هر چیزی گریه میکنه و میگه منو دوست ندارید. البته لجبازی رو از قبل داشت ولی به این شدت نه، سریع و با حرف زدن قانع میشد از وقتی مهد میره اینجوری شده. گریه کردنشم از زمان مهد بردن شروع شده.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، لجبازی کودکان در این سن و سال شایع است چرا که به دنبال استقلال هستند. می توانید لجبازی او را در مواردی که شدید باشد با بعضی روش ها از بین ببرید، مثلا روش محرومیت. در صورت رفتار ناسازگار، می توانید از بعضی چیزهای مورد علاقه اش محروم کنید، مثلا پارک رفتن به مدت یک هفته و دلیل این محرومیت را به او توضیح بدهید و بگویید در صورت عدم تکرار رفتار، محرومیت رفع می شود. البته محرومیت نباید شدید بوده و باید قابل جبران باشد. یک نکته هم این که شما شاید از اول عادتش دادید، مسائل را خیلی تکرار می کنید به خاطر همین حرف تان برای کودک تان قاطعیت لازم را ندارد و تکراری محسوب می شود. لزومی ندارد شما زمانی که مهمانی می روید از یک ساعت قبل التماس و اصرار کنید تا آماده شود. رفتار و حرف شما چنان باید قاطع باشد که در همان بار اول اثربخش بوده و لازم نباشد به بار دوم کشیده شود. برای مثال یک بار اگر قرار است دوتایی به مهمانی بروید و موقع رفتن به مهمانی به حرف شما گوش نکرد و گفتید که او را مهمانی نمی برید چون آماده نشده و باید در منزل پیش پدرش بماند و شما نمی توانید معطل باشید تا آماده شود و خودتان قرار است بروید، او متوجه خواهد شد که در همان دفعه اول باید به حرف شما گوش بدهد. اگر شاغل هستید و به این خاطر در این سن بچه تان را مهد می فرستید اجتناب ناپذیر است ولی اگر خانه دار هستید و کودک تان را قبل از رسیدن به سن مناسب به مهد فرستادید باعث می شود که فرزندتان از میزان زمانی که باید محبت شما را در خانه دریافت کند دور بماند. البته خلاصه بگویم که علت اصلی لجبازی ها و رفتارهای فرزندتان به دلیل این است که می خواهد توجه شما را به خود جلب کند چرا که همان طور که به شما گفته احساس می کند دوستش ندارید، به خاطر این با لجبازی و ... سعی در جلب محبت و توجه شما به سوی خود دارد. بهتر است در مورد روابط خود با فرزندتان بازنگری کنید و زمان هایی را برای همکاری و بازی با فرزندتان بگذارید تا فرزند شما احساس کمبود محبت و عدم دوست داشتن از جانب شما را حس نکند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...