دانشنامه فرزند

چگونه کودک 2.5 ساله را از شیر بگیرم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، فرزندم دو سال و نیمشه چکار کنم لجبازی نکنه؟ مثلا وقتی دست تو بینیش میکنه بهش میگم کارت زشته دوباره به تعداد زیاد لجبازی میکنه یا هنوز نتونستم از شیر بگیرمش هر چقدر دورش میکنم گریه میکنه پا به زمین میکوبه. دختره فرزند سوم مثلا سعی میکنم بگم دخترم اگر بچه ای این کارو انجام بده میگن بی تربیته ولی باز میخنده و کار خودشو میکنه یا دیگه بزرگ شدی نباید شیر بخوری همون موقع میگه شیر یا وقتی نصف شب هستش گریه میکنه تا شیر بخوره پا زمین میکوبه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، اگر با این روال بخواهید از شیر بگیردش که بعید می دانم تا چند سال آینده موفق بشید. هر زمان تصمیم به گرفتن از شیر دارید با قاطعیت این عمل را انجام دهید. طبیعی است که بچه در آن زمان بهانه خواهد گرفت و گریه خواهد کرد بالاخره از شیر گرفتن بچه تقریبا نوعی شکست برایش محسوب می شود ولی شما نباید با گریه و بهانه گیری های او در انجام این عمل سست شوید. سعی کنید زمان بیشتری را برای تفریح فرزندتان در پارک، شهربازی و یا با دوستانش فراهم کنید تا مشغول بازی باشد و بهانه شیر را نگیرد و زمانی که بهانه شیر را می کند خوراکی هایی که مورد علاقه اش است مثل بستنی و ... جایگزین شیر کنید. از سوی دیگر زمانی که شما در مورد رفتار فرزندتان خیلی حساسیت و توجه نشان می دهید او سعی می کند بیشتر آن کار را انجام دهد (مثلا دست در بینی کردن) چرا که هدف او جلب توجه شما است پس سعی کنید زمانی که رفتاری انجام می دهد که دلخواه شما نیست (مثلا دست در بینی کردن) کوچک ترین توجهی به او نشان ندهید در مقابل وقتی رفتار مطلوبی نشان داد و یا در طول روز دست در بینی اش نکرد، او را تحسین و تشویق کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...