دانشنامه فرزند

واکنش مناسب در برابر سوالات جنسی کودک چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم دیروز یه اتفاقی برام تعریف کرد که من هنگ کردم. ایشون شش سالشونه با پسر دایی اش یه بازی کردن، می گفت مامان محمد جوجولیش را در آورد به من نشون داد، مال منم در آورد دید. به نظرتون این یه آزار جنسی هستش؟ بهترین برخورد چی می تونه باشه؟ ازش پرسیدم شما چه احساسی داشتی گفت هیچ احساسی نداشتم فقط بهش گفتم این کار زشته.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

برای این که در برابر این اعتماد و صمیمیت پسرتان هول نشدید، سرزنش نکردید و بهترین واکنش را داشته اید به شما تبریک می گویم. - از این موقعیت برای آموزش فرزندتان استفاده کنید و خودتان بدون خجالت جواب گوی کنجکاوی های احتمالی او باشید. - درباره شکل بدن و اسم اعضای مختلف و کارکردهایش برای او بگویید و لابلای اعضای دیگر، اندام جنسی را توضیح دهید (در حد فهم او نه بیشتر). - درباره معنی "خصوصی" با او صحبت کنید و مثال بزنید مثلا (وسایل خصوصی اش)، (اتاق یا کمد خصوصی اش) و اندام خصوصی بدنش و این که هیچ کس حق ندارد به وسایل خصوصی ما دست بزند و جاهای خصوصی بدن ما را ببیند و فقط دکتر و مامان می تونن.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...