دانشنامه فرزند

لجبازی کودک 4 ساله بیرون از منزل

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من دختر ۴ ساله دارم نسبت به سنش خیلی بچه گانه عمل میکنه، مدام بهانه گیری میکنه و هنوز بیرون میریم تو ماشین لج میکنه و گریه. مثلا میریم بیرون دنبال ۱ بهونه میگرده که گریه کنه و ما رو از بیرون اومدن پشیمون کنه، بیشتر اوقات ساز مخالف میزنه. همین یک کودک را دارم.

پاسخ کارشناس:

فاطمه شریفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام خدمت شما مادر عزیز، اگر من در جایگاه شما مادر بزرگوار قرار داشتم در ابتدا چند سوال را از خود می پرسیدم؛ _ آیا از ویژگی های تکاملی طبیعی سن کودکم اطلاع کافی دارم؟ یکی از ویژگی های تکاملی طبیعی کودکان 3 تا 4 سال، لجبازی است. این امر به دلیل شکل گیری استقلال است. به همین دلیل در مقابل هر چیزی مخالفت می کنند، بخصوص اگر احساس کنند در وهله اول با خواسته های آن ها مخالفت می شود و هیچ وقت نمی توانند بپذیرند که برای آن ها تعیین تکلیف می شود. در واقع او می خواهد کارها را آن طور که خودش می خواهد انجام دهد، نه آن طور که دیگران می خواهند، ولی کم کم با بزرگتر شدن سن کودک این موضوع کمرنگ خواهد شد. _ آنچه مسلم است کودکان زیر 7 سال، بیشتر از هر زمان و سن دیگری نیازمند توجه و محبت والدین نسبت به خودشان هستند، با آگاهی از این قانون آیا من و پدرش این نیاز کودکمان را کاملا یا حتی به صورت نسبی برآورده می کنیم؟ بیشترین علت بدرفتاری های کودک در این سنین، ابراز وجود برای جلب توجه بیشتر و رفع نیازهاست. در واقع وقتی کودک شما مدام بهانه می گیرد و بدون هیچ علتی لجبازی می کند (جدای از ویژگی تکاملی او)، در واقع دارد نیازش را ابراز می کند و به شما می گوید که نیاز من هنوز برآورده نشده است. اما خیلی از مواقع والدین این نیاز را متوجه نمی شوند و یا نادیده می گیرند. البته توجه به این معنا نیست که شما همه چیز را در اختیار او قرار داده و یا از لحاظ مالی او را غنی کنید. بلکه توجه به معنای گفتگوی در حد درک کودک در عین محبت و انس با اوست. _ آیا در هنگام بیرون رفتن از خانه و انجام کارهای روزمره، همان طور که برای خودمان برنامه ریزی می کنیم، برای کودکمان و رفع نیازهای روزمره او هم برنامه ای داریم؟ قاعدتا صبر و تحمل کودک مانند بزرگسالان نیست و بعد از یک تایم زمانی کوتاه حتما باید برنامه تازه ای برای او تدارک دیده شود. اگر ساعت ها کودک را به خرید می بریم، اگر ساعت ها در درون ماشین او را می نشانیم و از این خیابان به آن خیابان و از این مهمانی به آن مهمانی بدون هیچ برنامه ای با خود می کشانیم، بدون شک باید انتظار خستگی، ناراحتی، کج خلقی، عصبانیت و لجبازی او را داشته باشیم. چون او یک کودک است با ویژگی های طبیعی خودش. بنابراین باید توجه داشته باشیم که کودکان، انسان های رشد نایافته ای هستند که مانند همه مراحل رشد، دارای ویژگی های خاصی هستند که توجه به این ویژگی ها و برنامه ریزی برای واکنش آگاهانه نسبت به رفتارهای آن ها، می تواند کمک بسیار زیادی در رفع نیازها یشان کند و رشد آن ها را سرعت بخشد. در آخر یک نکته ای را خدمت شما مادر محترم یادآور می شوم که تعالیم اسلامی ما در مورد کودکان لجباز، بازیگوش و پرتحرک نگاه بسیار مثبتی دارد، چنانکه پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: «بازیگوشی و لجاجت کودک در کودکی، نمایانگر فزونی عقل و اندیشه او در بزرگسالی است» (بحار الانوار، ج 58، ص 362) با آرزوی موفقیت روز افزون

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...