دانشنامه فرزند

راهکار مناسب برای کاهش دعوا و بهتر شدن روابط فرزندان در خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من دو تا پسر 8 و 15 ساله دارم دائما دعوا و کتک کاری می کنند. اگر راهکاری در این زمینه بفرمایید ممنون میشم. پسر بزرگم کلا کمی زیر زیرکی اذیت می کنه و با حرف هاش حرص پسر کوچکم رو در میاره و اون هم چون زورش نمی رسه سریع می زنه و دعوا شروع میشه. سر بازی تبلت، سر دیدن کانال تلویزیون، سر بازی فوتبال و ... کلا پسر بزرگم با حرف زدنش حرص درمیاره و پسر کوچکم دیگه کارش به جایی رسیده تا برادرش بهش نزدیک میشه شروع به زدن و داد و بیداد می کنه و دائما با هم دعوا وکتک کاری می کنند.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

رقابت های برادرانه تا حدی طبیعی و در آمادگی آن ها برای سازگاری در اجتماع های بزرگتر ضروری است. در دو حالت باعث آسیب شدید می شود: اگر منجر به رفتارهای خطرآفرین شود و یا با ممانعت کامل شما این رقابت کاملا سرکوب شود. پس فقط با واکنش های صحیح سعی کنید این جریان را متعادل کنید: - خونسرد باشید و دخالت نکنید. هر چه ببینند تاثیر کمتری روی شما میگذارند، درگیری هایشان کمتر می شود. - فقط بخواهید که درگیری را متوقف کنید و نخواهید که مقص را پیدا کنید. طرفداری از هر طرف، فقط حس دشمنی و انتقام ایجاد می کند. به آن ها نشان دهید کسی که اول درگیری را متوقف کند پیش شما محترم تر است. - زمینه اینکه هر کدامشان وقت و فضایی را تنها و برای خودشان داشته باشند فراهم کنید. لازم است جایی و وقتی را در طول روز مختص به خودشان داشته باشند. - فرصت هایی را برای اینکه با آرامش پیش هم باشند فراهم کنید مثلا موقع غذا خوردن با خانواده، گردش های خانوادگی و ...

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...