دانشنامه فرزند

رفتار مناسب در برابر کنجکاوی های کودک 1 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و خسته نباشید، پسر 18 ماهه ای دارم که میخواد به همه چیز دست بزنه و تجربه کنه همه چیز رو. هر چقدرم میگم دست نزن اصلا اهمیت نمیده. گریه میکنه تا به خواسته اش برسه. میگم جیزه و خطرناکه به صورتم نگاه میکنه و گفته هامو تکرار میکنه ولی باز کار خودشو میکنه. راهکاری برای این مشکل هست؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام وقت بخیر، رفتار کودک تان طبیعی و واکنش شما غلط است! او مشغول کشف دنیای اطراف است که با راه رفتن و دست دراز کردن می خواهد تجربه کند. انتظارات نامعقولی از کودک تان دارید. وظیفه شما این است که محیط را برایش فراهم کنید. خانه را برایش امن کنید، وسایل دکوری شکستنی و خطرناک و چیزهایی که نباید به آن ها دست بزند را از جلوی دستش جمع کنید. کمتر "نه" و "نکن" بگویید. به جایش به او بگویید که چه کار می تواند بکند. مثلا بگویید"بیا توپ ها رو پرت کن" و وسیله و اسباب بازی مناسب به دستش بدهید. دعوا نکنید، داد نزنید. با محبت با او بازی کنید اگر به چیز خطرناکی نزدیک شد فقط او را از آنجا دور کنید. صبور باشید. بازی های مناسب سنش را یاد بگیرید و با او بازی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...