عدم قاعدگی بعد از قطع قرص سیپروترون و اسپیرونولاکتون

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من قرص سیپروترون و اسپیرونولاکتون برای درمان موهای زائد و پریودی نامنظم به مدت 4 الی 5 سال استفاده میکردم که دکتر به من گفت تا سه ماه قبل بچه دار شدن استفاده کن و دو ماه قبل گفتن باید بذاری کنار تا قبل از رابطه جنسی کامل و گرنه نازایی می آورد و من متاسفانه به گفته ایشون که باید تا سه ماه قبل بارداری استفاده کنم آن قرص ها رو میخوردم و الان دو ماه که کنار گذاشتم، ماه اول سر وقت پریود شدم اما این ماه متاسفانه نشدم و آزمایش دادم و باردار هم نیستم و میترسم به گفته ایشان چون مصرف کردم دچار نازایی بشوم. به علت تغییر محل زندگیم پریودیم از 7 روز به 5 روز رسیده بود و این ماه هم که پریود نشدم خیلی استرس دارم خدایی نکرده یائسه نشده باشم یا بیماری دیگری دچار شده باشم. ممنون میشم جواب بدین که میشه علت پریود نشدنم ترک قرص ها باشد یا نه؟

پاسخ کارشناس:

الهام جوانشیر (کارشناس مامایی):

با سلام، نه عزیزم نگران نباشین چون قرص سیپرو رو استفاده میکردین و هورمونی بوده امکانش هست به خاطر تغییرات هورمونی بوده باشه و اگر مطمئنین باردار نیستین دو عدد آمپول پروژسترون با تجویز پزشک بزنین و پریود میشین چون بدنتون با هورمون عادت کرده بوده امکانش هست ولی اگر ادامه داشت پریود نشدنتون سونوگرافی انجام بدین از رحم و تخمدان. پریود شدین میتونین برای بارداری از قرص های تحریک تخمک گذاری هم استفاده کنین.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان