دانشنامه فرزند

مقابله با پرخاشگری و لجبازی کودک 19 ماهه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

خسته نباشید، من یه کودک نوزده ماهه دارم. کم و بیش حرف میزنه تازگیا لجبازی میکنه و غر میزنه. هر چیزی رو میخواد گریه میکنه. میخواستم کمکم کنید تا بتونم با این مسئله کنار بیام. پرخاشگری هم میکنه، خیلی هم اجتماعی هستش روابطش با دیگران هم خوبه ولی به خاطر لجبازیش نگرانم. اصلا به چیزی هم توجه نمیکنه، دوست داره خودش همه چیزو کشف کنه. اسباب بازی یا وسیله ای رو میخواد گریه میکنه یا غر میزنه. میبرمش دستشویی بعضی وقتا ناراحت میشه به صورتم چنگ میندازه یا میزنه تو صورتم. کلماتی که میگم مقاومت میکنه تکرار نمیکنه یا اصلا توجه نمیکنه. دوست داره هر چیزی رو خودش یاد بگیره. بعضی وقتا اصلا به گریه هاش توجه نمیکنم. میترسم شرطی بشه کسی رو که دوست نداره بغلش نمیره یا صورت اون شخص رو میزنه. لطفا کمکم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، لجبازی و پرخاشگری تا حدودی کاملا طبیعی و گذراست به شرطی که شما با واکنش های درست با او رفتار کنید وگرنه همیشگی می شود. وسایل خطرناک و چیزهایی که نمی خواهید دست بزند از دسترس و جلوی چشمش دور کنید. نیازهای او را خیلی زود و به موقع رفع کنید، قبل از این که کار به گریه و غر بکشد. بازیهای مناسب با سن او را یاد بگیرید و با او بازی کنید. در هر فرصتی او را بغل کنید. سر و دست هایش را ببوسید تا متوجه شود اعضای بدن برای محبت کردن است. جملات محبت آمیز خیلی زیاد برایش بگویید. برای توالت بردن کمی زود است چون او توانایی کافی در عضلاتش ندارد. "نه و نکن" کمتر بگویید، بجایش او را متوجه کنید چه کاری می تواند انجام دهد. مثلا نگویید "به فلان چیز دست نزن" بجایش بگویید" بیا با این اسباب بازی، بازی کنیم. وقتی پرخاشگری فیزیکی با شما داشت فقط او را از خود جدا کنید و بدون دعوا و فریاد و عصبانیت فقط بگویید "نه، ما کسی رو نمیزنیم"

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...