دانشنامه فرزند

آیا در بارداری دوقلویی می توان یک قل را سقط کرد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۳۶ ساله هستم، قدم ۱۶۸ سانتیمتر است و وزنم ۸۷ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۹ آذر ۹۵ می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی ۲۶ روزه است و قاعدگی منظم دارم. معمولا برای جلوگیری از بارداری از آیودی و بعد از خارج کردن آن در اسفند ۹۵ کاندوم استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از لتروزول یک دوره ۵ روزه در آذر ماه و دوفاستون یک دوره ۱۰روزه و آ اس آ از آذر ماه تا حالا. مدت زمان اقدام ما برای بارداری ۱ ماه است. یک سزارین، ۴ سقط عمدی که آخرین آن حدود ۴ سال پیش بود، یک سقط در شهریور ماه در هفته ۸ بارداری به دلیل توقف ضربان قلب جنین داشتم.
سونوگرافی بارداری در هفته ۶ را انجام دادم. یک دختر ۷ ساله دارم و هیچ مشکلی برای باردار شدن ندارم و سریع باردار می شوم با قرص لتروزول باردار شدم که با سونو ۶ هفته و ۳ روز متوجه شدم دوقلو هست آیا امکانش هست که یکی از قل ها را سقط کنم بدون اینکه خطری قل دیگر را تهدید کند؟ چون اصلا امکان داشتن ۳ بچه را ندارم. قرص لتروزول برای سقطی که در هفته ۸ بارداری قبلی داشتم برام تجویز شد.

پاسخ کارشناس:

سمیرا طاهری (کارشناس مامایی):

با توجه به شرایطی که فرمودید اولا سقط کردن و یا از بین بردن یکی از جنین ها فقط در سه قلویی و بالاتر و به خصوص در خانم هایی است که سابقه ی ناباروری داشته اند و رحمشون تحمل چند جنین را ندارد. در مورد شما امکان داره که به هر دو جنین آسیب برسه و توصیه میکنم این کار را انجام ندهید. در ضمن چون در هفته های اول بارداری هستید امکانش هست که یکی از جنین ها اصلا رشد نکند و فقط یک قل باقی بماند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «چند قلوها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...