دانشنامه فرزند

آیا بعد از مصرف قرص اورژانسی احتمال دارد دو بار پریود شوم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 18 ساله هستم. قدم 165 سانتیمتر و وزنم 80 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 96.8.17 می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 30 روزه است. قاعدگی من منظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از، کاندوم استفاده می کردیم. اما اخیرا بدون جلوگیری بود و از قرص لونژیل استفاده کردم. داروهای مصرفی من عبارتند از، داروی خاصی نمیخورم فقط برای جلوگیری از قرص اورژانسی لونژیل استفاده میکنم. مدت زمان اقدام ما برای بارداری (اقدام نداریم) است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: ندارم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از، آزمایشی انجام ندادم. سوال من این است که: آیا امکان داره در طول یک ماه دو بار پریود شوم؟ دو بار نزدیکی بدون کاندوم داشتم و به فاصله هشت روز بعد از خونریزی اولین رابطه، دوباره نزدیکی مشکوک داشتم و از قرص لونژیل استفاده کردم. امکان داره در طول یک ماه دوباره خونریزی داشته باشم و منجر به بارداری نشه؟

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

یکی از عوارض قرص های اورژانسی یا لونژیل خونریزی های نامرتب بین دو سیکل قاعدگی، لکه بینی یا افزایش زمان خونریزی قاعدگی می باشد. این عوارض طبیعی محسوب می شود و نیاز به درمان دارویی ندارد. توصیه من به شما این است که از قرص لونژیل به عنوان روش پیشگیری از بارداری استفاده نکنید. چون آسیب زیادی به تخمدان ها وارد می کنند و دوز هورمونی که وارد بدن می شود بسیار بالاست و اگر قرار است رابطه بدون پیشگیری داشته باشید بهتر است از یک روش پیشگیری کلی از بارداری استفاده نمایید. شما مجازید در سال حداکثر چهار بار از قرص های اورژانسی استفاده نمایید. ضمناً استفاده از این روش به طور صددرصد پیشگیری از بارداری نمی‌دهد و ضریب خطا وجود دارد و اگر از یک سیکل تا سیکل بعدی پریود نشدید و پریودی تان به تعویق افتاد بهتر است یک آزمایش بتا اچ سی جی نیز انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...