دانشنامه فرزند

آیا لجبازی و بهانه گیری کودک به علت قطع شیردهی است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یک پسر 23 ماهه دارم. از 15 آبان شروع کردم به کم کردن وعده های شیردهی و الآن حدوداً 2 شبانه روزه که اصلاً شیر نخورده و کلاً قطع کردم (البته بعضی وقتها مخصوصاً شبها تو خواب خیلی درخواست شیر میکنه و دستش رو رو سینه میذاره) چند روزه خیلی بهانه گیر و لجباز شده. نصف شب بیدار میشه به شدت گریه میکنه. میگم گرسنه ای میگه نه، میگم بیا بغلم میگه نه، معلوم نیست چی میخواد. بیشتر بهانه گیری میکنه، هیچ جور آروم نمیشه. این شرایط به خاطر قطع شیرشه؟ من چکار باید بکنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

از شیر گرفتن نباید برایش چنین تصوری به وجود آورد که دیگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است. چون شیر خوردن از سینه علاوه بر تامین غذا، منبعی برای دلبستگی کودک به مادر است. بنابراین در مراحل از شیرگیری، به کودک توجه بیشتری نشان دهید. جبران این دلبستگی به شکل های دیگر مثل بغل کردن، صحبت محبت آمیز، بازی های دو نفره و ... انجام شود. در طول شب، وقتی بیدار شد بدون این که به نور اتاق اضافه کنید فقط با صحبت ملایم و یا ماساژ بدنش، سعی در آرام کردن او کنید. در این روش باید استمرار داشته باشید، به مرور این رفتار گذرا از بین خواهد رفت. اگر واکنش تند و بی ثبات داشته باشید نتیجه ای ندارد و این رفتار ادامه خواهد داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...