دانشنامه فرزند

عصبانی شدن مادر هنگام لجبازی کودک 4 ساله و کتک زدن او

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه دختر 4 سال و نیم دارم و یه دختر 10 ماهه. دختر اولم گاهی اوقات خیلی یهویی لج میکنه و مثالا چیزی رو میخواد با داد و بیداد و گریه و جیغ خواستشو بیان میکنه. من اگه خواسته معقولی باشه گوش میکنم و میگم اصلا نیاز به گریه نیست و بدون این کارا هم میدم بهت یا اجازه میدم. فقط گریه نکن ولی اگه شروع به گریه و لج کنه به هیچ وجه از اون حالت خارج نمیشه. و انقدر ادامه میده تا منو حسابی عصبانی میکنه و باعث میشه دعوای شدیدی کنم و بزنمش و تا من رو به این درجه نرسونه و شر به پا نشه از اون حالتش خارج نمیشه و من چون کارش بی دلیله بیشتر ناراحت میشم. چون پیش خودم میبینم حرفشو گوش دادم و اون به خواستش رسیده ولی الکی و بی دلیل لج کرده بیشتر عصبانی میشم. بعد از اینکه دعواش کردم و زدمش تا ساعتها خودم ناراحتم و گریه میکنم که چرا اون سر هیچ چیز باعث شده که من از کوره در برم و بزنمش خواهش میکنم راهنمایی کنید که من به این درجه نرسم و بعدش خودم پشیمون نشم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

لجبازی و خودخواهی در این سن تا حدودی ویژگی رشدی برای کسب استقلال در بچه هاست. ولی شرایط روحی شما و سبک تربیتی که با تنبیه، قاطع نبودن و عدم کنترل روی احساسات خود دارید می تواند به ادامه روند لجبازی و رفتارهای نادرست کودکتان منجر شود. - ارتباط محبت آمیز بین خود و کودکتان را تقویت کنید. این رفتارهای آزار دهنده کودکتان، راهی برای جلب توجه و تقاضای محبت بیشتر از شماست. - روی آرامش خود کار کنید. - امر و نهی کردن، نصیحت و صحبت های طولانی برای او قابل درک نیست و نتیجه معکوس می دهد. به جای "نه" "نکن" و سرزنش کردن؛ از جمله های مثبت ساده و کوتاه استفاده کنید. مثلا به جای "نباید گریه کنی" "اگه داد بزنی بچه بدی هستی کسی دوستت نداره" بگویید "وقتی صدای آرومت رو بشنوم به حرفت گوش میدم". - وقت بیشتری را تنها به او اختصاص دهید، مثلا زمانی که نوزادتان خواب است. - تولد فرزند دوم و توجه شما به نیازهای نوزاد، او را از مرکز توجه خارج کرده که برای او سنگین است. - نیازهای منطقی او را قبل از این که کار به دعوا بکشد ارضا کنید. - او را برای رفتارهای خوب، تشویق کنید. - برای نیازهای غیرمنطقی او سنجیده عمل کنید و بر محدودیتی که اعمال می کنید قاطع باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...