دانشنامه فرزند

درمان ضعیفی تخمدان ها

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۳ ساله هستم. قدم ۱۶۶ سانتیمتر است و وزنم ۷۰ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۴ اسفند می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی ۳۰ روزه است و قاعدگی من منظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از چیزی استفاده نمیکنم. داروهای مصرفی من عبارتند از متفورمین و کلومیفن و آمپول hcg. مدت زمان اقدام ما برای بارداری ۱ سال و ۳ ماهه است. بارداری قبلی و سقط نداشتم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از سونوگرافی سه ماه پیش انجام دادم پلی کیستیک بود ولی ماه پیش روزه دوازده قاعدگی سونوگرافی دادم تخمدانهام اصلا پلی کستیک نبود فقط ضعیفی داشتم. فولیکهای تخمکام روی ۱۲ و ۱۵ و ۱۷ بود. سوال من این است که چرا باردار نمیشوم و آزمایشای لازم و دادیم هیچ کدام مشکلی نداشتیم. فقط خیلی ترشح سفید و رقیق دارم و وقتی نزدیکیم داریم آلت تناسلی شوهرم کلا سفید میشه؟ این ترشح ماله چی میتونه باشه؟ قاعدگی من فقط سه روزه بیشتر از این نیست، فقط زمان تخمک گذاری من چه روزهایی می تونه باشه؟ سه دوره کلومفین مصرف کردم و دو دوره آمپول مصرف کردم. روزه دوازدهم که سونو دادم روزه ۵ م قاعدگیم روزی دو عدد کلومفین مصرف کردم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

نکته اول: وقتی کلومیفن مصرف می کنید، طول سیکل و تعداد روزهای خونریزی شما اهمیتی در تعیین روز تخمک گذاری ندارند. در حین مصرف کلومیفن تخمک گذاری بین چهار تا شش روز بعد ار قطع مصرف کلومیفن رخ می دهد. نکته دوم: اینکه تخمدان های شما در روز دوزادهم ماه قبل پلی کیستیک نبوده، ناشی از مصرف داروست و اگر قطع شود، مجددا پلی کیستیک خواهید شد. در واقع الان هم پلی کیستیک هستید اما چون دارو مصرف میکنید رشد فولیکول ها بهتر شده است، البته که باوجود مصرف کلومیفن باز هم اندازه فولیکول ها آنی که باید باشد نیست. بنابراین درمان کفایت بخش نبوده است. باید تحت نظر پزشک درمان را ادامه داده و وزنتان را کاهش دهید تا شانس موفقیتتان بیشتر شود. اینکه چرا باردار نمی شوید به دلیل همین پلی کیستیک بودن شما و نداشتن فولیکول غالب است که باید روند درمانی را ادامه دهید. به علاوه اگر آزمایشات هورمونی را انجام نداده اید انجام داده، اگر همسرتان آزمایش اسپرم انجام نداده انجام دهد و برای ترشحات گفته شده هم معاینه زنان شوید احتمالا پای عفونت واژینال درمیان است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...