دانشنامه فرزند

پسرم لجباز است و همه را کتک می زند

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و خسته نباشید، من یک پسر 4.5 ساله دارم. هرگز تنبیه بدنی نشده، ولی به شدت دست بزن داره و بسیار لجبازه. واقعا نمیدونم چگونه رفتار کنم، نگرانم. مثلا وقتی پدربزرگ یا هر کسی حتی مادر با لبخند کاری ازش میخواد لگد میزنه یا حمله میکنه، مخصوصا وقتی به خواستش نمیرسه. با ملایمت حرف شنوی نداره، وقتی هم از چیزی منع میشه شروع به کتک زدن میکنه یا میگه اصلا برام مهم نیست.


.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، در صورتی که تنبیه بدنی نداشته احتمال دارد کتک زدن را از طریق مشاهده در دیگران و یا انجام بازی های رایانه ای خشن یاد گرفته باشد. فرزندتان در سنی است که ادعای استقلال دارد و چون قبلا با پرخاشگری توانسته است به خواسته هایش دست یابد یاد گرفته است که همین شیوه را به کار برد. در صورتی که بازی های رایانه ای خشن انجام می دهد و یا کارتون های خشن نگاه می کند بهتر است از آن ها محروم کنید. در صورتی که خواسته هایش غیر منطقی است تسلیم رفتار پرخاشگرانه او نشوید، چند بار که شما تسلیم نشوید متوجه می شود که نمی تواند با روش پرخاشگرانه حرفش را به کرسی بنشاند. می توانید از روش محرومیت هم استفاده کنید و در صورت انجام کار نادرست از چیزهایی که دوست دارد محروم کنید برای مدت کوتاهی البته. محرومیت باید به گونه ای باشد که بچه بعدا بتواند با کار درست جبران کند. برای تخلیه انرژی او می توانید در کلاس های ورزشی هم ثبت نام کنید تا با جنب و جوش در کلاس انرژی اش تخلیه شود

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...