دانشنامه فرزند

لجبازی کودک با مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام وقت به خیر، من یک دختر یازده ساله دارم که خیلی لجبازی میکنه، برای انجام دادن هر کاری بیش از ده بار باید تکرار کنم تا انجام بده اونم علی رغم میل باطنیش، گاهی وقت ها خیلی خستم میکنه و کم میارم دیگه نمیدونم چیکار کنم، هر راهی رو امتحان کردم ولی نتیجه نداده. یه پسره پنج ساله هم دارم با برادرش اصلا سازگاری نداره. مثلا بهش میگم اتاقت رو جمع کن محل نمیذاره من دقیقا ده بار تکرار میکنم. کلا بچه خیلی ناسازگاریه، خیلی بیش از حد لجباز و پرخاشگره، توی هر مسئله ای اصلا اهمیت نمیده، بارها باید تکرار کنم دیگه از کوره در میرم تا انجام بشه. به نظر شما من باید چیکار کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

در این سن، تلاش بیشتر برای ارتباط صمیمانه با دخترتان داشته باشید تا این که روی مرتب بودن اتاق. او دیگر کودک وابسته گذشته نیست و می خواهد مستقل باشد. با این حال نیاز به حمایت عاطفی شما دارد. - در تصمیم گیری های خانه از او نظر خواهی کنید. - در اتاق شخصی خودش اجازه دهید مستقل تر و آزاد باشد ولی در مورد فضاهای مشترک خانه، قانون رعایت نظم را پیاده کنید. - مسئولیت های او را از قبل بگویید و با هم به توافق برسید و فرصت بدهید که انجام دهد نه این که در لحظه تصمیم بگیرید او کاری انجام دهد. - وارد مسابقه یکدندگی و لجبازی نشوید. - در طول روز با او گفتگوی دوستانه داشته باشید. درباره علاقه مندی هایش با او گپ بزنید. - روی ارتباط تان کار کنید تا زمینه برای اجرای انتظارات شما فراهم شود. - نیاز عاطفی او را تامین کنید. - فکر منفی این که او برای آزار شما لجبازی می کند را از خودتان دور کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...