دانشنامه فرزند

اگر کودک به مدت یک ماه از مادر دور شود از نظر روحی آسیب می بیند؟
پاسخ کارشناس

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

ببخشید در رابطه با وابستگی کودک به مادر در دوران شیردهی سوالی داشتم. اگر مادر سفری ضروری یک ماهه براش پیش بیاد و مجبور باشه کودکش رو به کسی بسپاره آیا کودک از نظر روحی آسیب می بینه؟ در رابطه با آسیب روحی کودک در صورت نبود مادر در دوران شیردهی به مدت یک ماه مثلا سفر حج و این که تو این مدت شیر مادر خشک میشه؟ کودک شیرخوار هست یک ساله. سن شیرخواری ملاک سوال من هست از زمانی که کودک مادرش رو میشناسه تا دو سالش که تمام شه و مادرش شیر رو ازش بگیره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

بهتر است تا 3 سالگی جدایی طولانی از مادر که وابستگی به او دارد اتفاق نیفتد. اگر چاره ای نیست و مجبور به این کار هستید یک شخص خاص را برای مراقبت او مشخص کنید و در مدتی که هستید سعی کنید رابطه خوبی بین اون شخص و کودکتون بوجود بیارید. بهتر هست که در مدت جدایی، اون شخص به منزل شما بیاید تا کودک مجبور نباشه سختی سازگاری با محیط غیر آشنا رو هم متحمل بشه، مثلا بخواهید که اون شخص (مثلا مادربزرگ) قبل تر به منزل شما بیاد. همراه شما با کودک بازی کنه و مراقبت های کودک رو با هم انجام بدید این ها زمینه رو فراهم می کنه که نبود شما رو با فردی که دیگه بهش دلبستگی پیدا کرده برای مدتی تحمل کنه. در مورد تغذیه هم تا 1 و نیم سالگی بهتره شیر مادر باشه. مدتی قبل تر از سفر، سعی کنید وعده های شیردهی رو به مرور کم کنید و غذاهای کمکی بدید. قطع ناگهانی شیردهی اصلا درست نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...