دلیل نامنظمی و تاخیر در قاعدگی چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۰ ساله هستم. قدم ۱۵۷سانتیمتر است و وزنم ۵۷ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۹۵/۸/۱۸ می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی ۶ روزه است. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از هیچی استفاده نمی کردیم. آزمایشم مشکلی نداشته و سونوگرافی من تخمدان راست دارای فولیکول ۱۷ و چب دارای فولیکول ۱۰می باشد. ۴ ماهه ازدواج کردم اصلا جلوگیری نکردم ماه دوم توی دو ماه دو بار پریود شدم و این ماه ۱۵ روز پریودم عقب افتاد و بعد پریود شدم، البته ماه سوم زخم داشتم که منجمد کردم. بنظر شما دلیل عقب افتادگی پریودم چی میتونه باشه؟

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

ابتدا نامرتبی پریود باید اصلاح شود. اگر سونوگرافی را میانه سیکل یعنی حوالی تخمک گذاریتان انجام داده اید فولیکول 17 سایز خوبی برای باروری هست اما فولیکول ده خیر. عجله برای باردار شدن نکنید ابتدا سه ماه از روز 16 سیکلتان قرص دوفاستون شبی یک عدد تا ده شب مصرف نمایید تا این نامرتبی اصلاح شود. سپس آزمایشات هورمونی اعم از FSH ،TSH، LH، PRL را انجام دهید که تیروئید و سایر چیزها بررسی شود. اگر نرمال بود آزمایش اسپرموگرام نیز همسرتان انجام دهد. با توجه به سنتان که پایین هست نگران ناباروری خود نباشید.

هشدار: پاسخ فوق توسط کارشناس سامانه و با توجه به اطلاعات درج شده در پرونده کاربر می‌باشد. این مشاوره مختص به این کاربر است، توصیه آن به دیگر کاربران بدون بررسی شرایط صحیح نیست. در این زمینه لطفاً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان