دانشنامه فرزند

ترس کودک از مدفوع کردن در توالت

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خدمت شما، من دخترم یک سال و 8 ماهش بود و از جیش گرفتم با میل خودش که نمی ذاشت پوشک کنم و وقتیم که پوشک نکردم کامل جیش و میگفت، حتی اگه من پوشکش میکردم جیشش و نگه میداشت. منم با اینکه ماه های اول بارداریم بود سختی شو تحمل کردم و از جیش گرفتم ولی با پی پی مشکل داشت ازش می ترسید یا بدش میومد. میفهمید که پی پی داره اما میبردم دستشویی تو دستشویی مدفوع نمی کرد فقط 1 بار الی دو بار اینکارو کرد، الان که دو ماه گذشته هنوزم مدفوعش رو تو شلوارش میکنه الان طوری شده که ادرارشم تو شلوارش میکنه انگار به زور باید بره دستشویی. براش برچسب استیکر تو سرویس چسبوندم ستاره براش گرفتم اما دو روز اول، بعدش دیگه فایده نداشته به نظرتون قصری براش بگیرم یا نه؟ الان وایمیسته تو خونه ادرار میکنه، تحملم تموم شده. ممنونم لطفا راهنماییم کنین.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

مدفوع نکردن در دستشویی، می تواند به علت های زیر باشد: تجربه یبوست در گذشته که همراه درد بوده، آموزش همراه با سختگیری برای دستشویی کردن و ترس و اضطراب درونی که در کودک وجود دارد. موارد زیر را بررسی و رفع کنید: - رژیم غذایی سرشار از مواد فیبردار به برنامه غذایی او اضافه کنید و از دادن مواد سفت کننده شکم مثل شکلات خودداری کنید تا تجربه اجابت مزاج بدون درد باشد. - ممکن است سخت گیری شما برای تمیز بودن و تنبیه های تان باعث شده کودک از کثیف شدن بترسد. پس محیط توالت را جذاب کنید و بدون سخت گیری همراه او بروید. - محل بیرون آمدن ادرار و مدفوع را نشان دهید. با هم سیفون را بکشید و برای پی پی ها دست تکان دهید و بای بای کنید. او را تشویق کنید تا بی خطر بودن این کار را متوجه شود. چند باری اجازه دهید استفاده شما از توالت برای اجابت مزاج را ببیند. - ارتباط عاطفی خود با کودک تان را تقویت کنید چون ممکن است به علت اضطراب، مشکل دفع برای مدفوع را از خود نشان می دهد. حداقل یک ربع در روز با او بازی دو نفره انجام دهید. - کارهای خوبش را بگویید و تشویقش کنید. اجازه دهید در کارهایی که می تواند خودش انجام دهد استقلال عمل داشته باشد. - تنبیه، سرزنش و دعوا برای توالت رفتن به هیچ وجه نداشته باشید. با اجبار از او نخواهید، بلکه با بازی و محبت آموزش توالت رفتن را از نو شروع کنید. در طول آموزش مهربانی به خرج دهید. نگذارید اصرار به تمیز بودن، به قیمت آسیب دیدن رابطه شما با کودک تان شود. - لگن کوچک با رنگ مورد علاقه او تهیه کنید و در حمام یا توالت قرار دهید بیشتر از 5 دقیقه او را روی لگن نگه ندارید. اجبار به نشستن طولانی مدت تاثیر منفی خواهد داشت. - یک جا در خانه‌تان را که نزدیک به محل لگن باشد برای کودک‌تان جذاب کنید و اسباب بازی‌های او را هم همان جا قرار دهید. تا به وقت نیاز به دفع، فاصله کمی را طی کند. - شلوارهای گشاد و با کمر کشی بپوشانید و درآوردن شلوار را ابتدا آموزش دهید. - با فاصله های کوتاه از این که دستشویی دارد یا نه با لحن و اصطلاح خودش مطمئن شوید به هیچ وجه تنبیه نکنید. ترس از تنبیه، کار آموزش را سخت تر می کند و آسیب روانی بجا می گذارد. - صبوری کنید. - با رعایت این موارد حدود یک ماه طول می کشد رفتار درست در کودک ایجاد و تثبیت شود. در صورت ادامه مشکل از کمک حضوری روانشناس بهره بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آموزش استفاده از لگن» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 24 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...