دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم یک سال و ده ماهشه، هر چیزی که دستش باشه پرت می کنه یا با بچه ها که بازی می کنه یک دفعه یا گاز میگیره یا مو می کشه، هر چی دعواش هم می کنم اصلا تاثیری نداره، هر چیزی هم که بخواد رو بهش ندی اینقدر جیغ می زنه و گریه می کنه تا مجبور بشی بهش بدی، بی اعتناش هم که می کنی بدتر می کنه، دعواش هم می کنی باز بدتر می شه، ممنون میشم اگه راهنمایم کنید. به نظرم پسرم از بچه های دیگه خیلی عقب تره، هر کاری می کنم رنگ ها رو یاد نمی گیره. البته این رو هم بگم که مثلا وقتی میگم چیا تو خونمون زرده، میره میاره، ولی عنوانش رو یاد نمی گیره. کلا هم اطلاعاتش مثل بچه های دیگه نیست. به نظرم کوچیکتر که بود بهتر بود و زودتر چیزی رو یاد می گرفت. نگرانشم.

پاسخ کارشناس:

فاطمه شریفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

در مورد هیچ کدام از رفتارهای نامطلوب فرزندتون حساسیت نشان ندهید. حساسیت شما نه تنها سودی ندارد، بلکه فقط رفتار او را تشدید می کند. شیوه های فرزند پروری خود را بررسی و اصلاح کنید. به عنوان مثال با دور کردن اشیاء و لوازم آسیب پذیر منزل، قوانین را بر محیط اعمال کنید، نه بر کودک خود. در این سن کودکان قوانین را درک نمی کنند و فقط از والدین خود الگو می پذیرند، مثلا اگر عادت پرت کردن دارد، اشیاء شکستنی و آسیب زا را از دسترس او دور سازید و کودک را به بازی یا سرگرمی مشغول کنید. اگر موی دیگران را می کشد به هیچ عنوان دعوا یا پرخاش نکنید و به آرامی دستان او را گرفته و با او گفتگو کنید و باز سرگرمش کنید. از خود این سوال را بپرسید که کدام یک از رفتارهای کودکم حاصل الگوپذیری از رفتارهای ما به عنوان والدین اوست. کوچکترین رفتارهای پرخاشگرانه والدین روی فرزندان تاثیر گذار است. در مورد رفتارهایی چون جیغ زدن و گریه کردن، بهترین روش تغافل یا بی محلی است. حتی اگر رفتارش تشدید شد صبور باشید و به کار خود ادامه دهید. به مرور رفتارش کاهش می یابد. در مورد تشخیص رنگ ها و موضوعاتی که در آخر مطرح کردید باید دانست که در کودکان تفاوت های فردی وجود دارد و همه بچه ها هوش و توانایی های یکسان ندارند. در این مورد توصیه می شود به یک مشاور متخصص در حوزه کودک و نوجوان مراجعه بفرمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان